Roma

ROMA - VATIKANAS

Pažintinė - piligriminė kelionė 

Birželio 7-14d 2023m.

 Jei norite sužinoti kas yra Roma, nuvykite į ją ne vienai dienai… Roma nebuvo pastatyta per dieną, bet per keturias dienas įmanoma pamatyti jos įžymybes. Miesto istorijos pėdsakus padeda atsekti dūlančios antikinės imperijos kolonos, viduramžių gatvelės, apstatytos renesansiniais rūmais ir barokiniai fontanai, trykštantys elegantiškose aikštėse. Roma buvo įkurta ant septynių kalvų prie Tibro upės prieš daugiau nei 2750 m. Tai vienas seniausių Europos miestų, visada daręs didelę įtaką pasauliui, iš pradžių kaip Romos imperija, o paskui kaip Katalikų bažnyčios centras. Lotynų kalba sudaro daugelio Europos kalbų pagrindą, senovės romėnų pavyzdžiu remiasi daug politinių ir teisinių sistemų, pastatams taikomos senovės Romoje ištobulintos technikos. Mieste išliko statinių sluoksnių iš daugiau nei dviejų tūkstantmečių. Miesto istorija pribloškianti... Per 1200 metų - nuo tada kai Romulas įkūrė miestą iki 476 m. paskutinio imperatoriaus Romą valdė daugiau nei 250 valdovų.

roma

Roma – vienas svarbiausių krikščionybės centrų, šventas miestas,  piligrimystės vieta šalia  Jeruzalės. I a. Tiberijaus valdymo laikais tolimame imperijos kampe - Jeruzalėje buvo nukryžiuotas užsispyręs taikdarys. Lyg ir nieko neįprasto, bet per keletą metų Jėzus Kristus ir jo mokymas tapo plačiai žinomas Romoje. Jo sekėjus imta persekioti kaip viešosios tvarkos griovėjus, daug jų buvo nužudyta. Tai nesutrukdė naujai religijai paplisti visuose Romos visuomenės sluoksniuose. Kai apaštalai Petras ir Paulius atvyko į Romą, čia jau buvo susibūrusi nedidelė krikščionių bendruomenė, ir krikščionybė klestėjo nepaisant valdžios persekiojimų. 313 m. imperatorius Konstantinas išleido įsaką, suteikiantį krikščionims tikėjimo laisvę. Netrukus šv. Petro kapo vietoje buvo pradėta statyti šventovė. Tai užtikrino Romos, kaip krikščionybės centro, poziciją. 380 m. imperatorius Teodosijus krikščionybę paskelbė oficialia Romos imperijos religija.  Tačiau V a. Roma neteko politinės svarbos ir miestas atiteko gotams ir kitiems užpuolikams.  496 m. Anastazas II - pirmasis popiežius, prisiėmęs Didžiojo pontifiko titulą. Popiežius laikomas Kristaus atstovu žemėje, valdžią perima iš pirmojo Romos vyskupo šv. Petro. Nors kai kurie popiežiai buvo dideli mąstytojai ir reformatoriai, jų vaidmuo dažnai būdavo ne tik dvasinis, bet ir politinis.

roma 

Viduramžiais kovos dėl valdžios ne retai pakreipdavo bažnyčia tolyn nuo Evangelijos. X-XII a. niūriausias Romos laikotarpis, nuolatiniai Šventosios Romos nesutarimai susilpnino ir popiežių valdžią, užpuolikai nuskurdino miestą, o likučius išdraskė vietiniai baronai. XIV a. popiežiaus valdžia buvo priversta persikelti į Avinjoną, o Roma toliau grimzdo į skurdą ir nesantaiką. XV a. popiežiai ryžosi atgaivinti Romą, miesto veidas ėmė keistis dėka renesanso idealų įkvėptų dailininkų darbų, kaip Michelangelo, Bramante, Rafaelio, Cellini, atgijo Romos bažnyčios ir rūmai. XVI a. Katalikų bažnyčia tapo nepaprastai turtinga, dėl to ją daugiausia kritikavo protestantai. Popiežių rūmai stipriai kontrastavo su paprastų žmonių gyvenimu. Vėlgi buvo statomos barokinės bažnyčios, kad padarytų tikėjimą patrauklesnį. Napoleonas buvo trumpam suvienijęs Italiją, bet 1815 m. ji vėl suskilo į daugybę valstybėlių, o Romoje buvo atkurta popiežiaus valdžia. Šalies patriotai net 50 metų kovojo dėl Italijos nepriklausomybės ir susivienijimo. Tik 1870 m. paimta Roma ir paskelbta šalies sostine. Fašistų diktatorius Mussolini svajojo atkurti senosios Romos imperijos didybę, tvarką ir galią. Jis sakė: "Roma turi visam pasauliui atrodyti nuostabi". Jis pradėjo statyti grandiozinį EUR kompleksą, kur nugriovė net 15 bažnyčių ir daug viduramžių pastatų. Laimei, didžioji senojo miesto dalis išliko ir Roma neprarado istorinio senamiesčio. Nuo tų laikų miesto gyventojų skaičius išaugo iki trijų milijonų, o plotas dabar užima 1500 kv km centrinėje Italijoje. Šioje teritorijoje yra nepriklausoma Vatikano valstybė.  Roma tapo naujai suvienytos Italijos sostine. Nuo jūros nutolęs miestas tik 28 km. Romoje veikia gausybė muziejų - nuo didžių Vatikano kolekcijų iki kompaktiškų galerijų kaip Borghese. Daug meno kūrinių puikuojasi bažnyčiose, kurių priskaičiuojama šimtais - nuo mažų koplytėlių iki didingos šv. Petro bazilikos.  Nėra pasaulyje kito tokio miesto, kuriame būtų sukoncentruota tiek daug kultūros, meno ir istorijos, legendų, intrigų ir paslapčių. Roma – muziejus po atviru dangumi su vienu iš Septynių Pasaulio Stebuklu…

Kelionės programa:

1 DIENA  Skrydis Vilnius – Roma. Atvykstame į Romos  oro uostą. Vykstame į viešbutį ir įsikuriame jame. Jei yra laiko, galime vakare pradėti pažintį ir pasivaikščioti po Romą. Nakvynė viešbutyje **

 roma   

2 DIENA   Ekskursija  po Antikinę Romą. Kapitolijus - buvo simbolinis Romos centras. Čia stovėjo trys svarbiausios šventyklos. Kalvos apačioje - Forumas, kadaise buvęs politinio, socialinio ir juridinio bei prekybinio gyvenimo centras. Imperatorių kiti forumai pastatyti, kai išaugo Romos gyventojų skaičius, o taip pat ir pramogų centras - Koliziejus. Į Forumą žvelgia Platino kalva, kur pasak padavimo VIII a. pr. Kr. Romulas įkūrė Romą. Senosios Romos citadelę XVI a projektavo Michelangelo. Prieš leidžiantis į Romos Forumo šventyklų, triumfo arkų ir bazilikų griuvėsių labirintą, pravartu pažvelgti į bendrą Forumo vaizdą. Jis puikiai atsiveria nuo Kapitolijaus kalvos. Via Sacra - Šventasis kelias, kuriuo per Forumą traukdavo religinės ir triumfo procesijos, keliaujančios į Kapitolijaus Jupiterio šventyklą. Ankstyvaisiais laikais Forumas buvo chaotiška vieta su maisto prekystaliais, viešaisiais namais, šventyklomis ir senato posėdžių sale. II a. vietoj maisto krautusių atsirado teismai ir verslo centrai. Imperijos laikais Forumas išliko ceremonijų centru. Milžiniškus užmojus turėjo Trajano forumas II a. iš kurio liko Trajano kolona su Dakijos žygių scenomis. Augusto forumas buvo pastatytas I a. pr. Kr. pažymėti pergalei prieš Brutą ir Kasijų, Julijaus Cezario žudikus. O patį pirmąjį forumą pastatydino pats Julijus Cezaris - Cezario Forumą, kad Romos Forume nebūtų grūsties. Koliziejus -   vienas iš septynių pasaulio stebuklų. Šio didžiausio Romos amfiteatro statybą užsakė Vespasianas 72 m. Nerono rūmų vietoje, kad atsiribotų nuo nekenčiamo tirono. Koliziejus pavadinimą greičiausiai gavo nuo paauksuotos bronzinės statulos likusios čia iš Nerono rūmų. Imperatoriai, siekdami pelnyti populiarumą, rengdavo mirtinas gladiatorių ir žvėrių kovas. Į Koliziejų tilpdavo iki 55 000 žmonių, kurie susėsdavo priklausomai nuo padėties visuomenėje. Didelė, dažnai nevaldoma minia galėjo laisvai judėti vidiniais koridoriais ir greitai susėsti. Velarijus - milžiniškas burių drobės dangalas, saugantis žiūrovus nuo saulės, buvo ištempiamas ant stiebų viršutiniame aukšte. Arenos grindys dengė keltuvus ir narvus žvėrims.  

roma  

Palatino kalva – tai vieta, kurioje augo miesto įkūrėjai Romulas ir Rėmas, sužinosime kas iš tiesų buvo Kapitolijaus Vilkė, tapusi Romos simboliu. Pasak legendos, dvynius Romulą ir Remą užaugino ant Palatino kalvos vilkė. Čia Romulas nužudė savo brolį ir įkūrė kaimą, kuriam buvo lemta tapti Roma.   kaip ir kuo gyveno antikos laikų romiečiai – ką jie valgė, kaip rengėsi, kokia buvo jų buitis ir gyvenimo būdas, matysime antikinės Romos daugiabučių dangoraižių liekanas, sužinosite kaip I a. daugiau nei milijoną gyventojų turintis miestas sutilpo į 1800 hektarų teritoriją, 22 km perimetrą. Palatinas, buvusi imperatorių ir aristokratų rezidencija - viena maloniausių antikinės Romos vietų. Toliau lankome didžiausią baziliką, skirtą Mergelei Marijai ir  vieną iš penkių pagrindinių  Romos bazilikų – Santa Maria Maggiore arba Dievo Motinos Snieginės. Bazilika išpuošta nuostabiomis mozaikomis bei žymių meistrų darbais.  Šioje bazilikoje ilsisi ir vienas iš žymiausiu  Romos ir pasaulio  istorijoje menininkų - Bernini. 356 m. popiežiui Liberijui sapne pasirodžiusi Mergelė Marija liepė pastatyti bažnyčią toje vietoje, kur jis ras sniego. Kai ant Eskvilino kalvos rugpjūčio 5 d. pasnigo, popiežius ėmėsi statybos. Tokia yra graži šios bažnyčios legenda apie sniegą, o kasmet tą dieną nuo lubų yra barstomi balti žiedlapiai.  Vakare laisvas laikas .  Nakvynė viešbutyje**

roma

3 DIENA  Vatikanas-  mažiausia pasaulyje valstybė Romoje (pagal 1929 m. Laterano sutartį), įkurta šv. Petro kankinystės ir palaidojimo vietoje, tapusi jo įpėdinių popiežių rezidencija ir yra valdoma popiežiaus. Ji aptverta aukšta siena ir yra saugoma Vatikano sargybos. Jame gyvena apie 1000 žmonių, aptarnaujančių Vatikano infrastruktūrą. Čia veikia paštas, yra parduotuvių, Vatikano radijas, dienraštis, Vatikano biurai ir leidykla. Didinga šv. Petro bazilika - pagrindinė katalikų piligrimystės vieta Romoje, traukianti piligrimus iš viso krikščioniškojo pasaulio., kurią puošia šimtai meno kūrinių.  Šv. Petras buvo palaidotas apie 64 m. nekropolyje, netoli nukryžiavimo vietos - Nerono cirko. 324 m. Konstantinas virš jo kapo pastatė baziliką. XV a senoji bazilika buvo pradėjusi irti, todėl buvo nugriauta ir 1506 m. pradėta atstatyti. Daugiau nei 100 metų užtruko statybos. Prie bazilikos projekto prisidėjo visi to meto Romos renesanso ir baroko meistrai. 187 m ilgio marmuru inkrustuotame interjere yra 11 koplyčių, 45 altoriai ir gausybė brangių dailės kūrinių. Didžiąją dalį įmantraus dekoro sukūrė XVII a. Bernini. Dvi šoninės navos susieina po milžinišku Michelangelo kupolu. Pastato akcentas - popiežiaus altorius, kuris stovi virš kriptos, kurioje palaidotas šv. Petras. Katedros apsidėje keturi šventieji laiko sostą su medinio krėslo liekanomis (šiame krėsle, kaip manoma, šv. Petras sėdėjo sakydamas savo pirmą pamokslą).   Naujoji šv. Petro bazilika pašventinta 1626 m. 

roma

Šalia šv. Petro bazilikos veikia Vatikano muziejai. Kadaise čia buvo popiežių rūmai, pastatyti renesanso laikais. Brangiausi Vatikano lobiai - tai puikūs senovės graikų ir romėnų kūriniai bei dirbiniai XIX a. atrasti egiptiečių ir etruskų kapuose. Didžiausių Italijos dailininkų - Rafaelio, Michelangelo ir leonardo da Vinci - darbai eksponuojami Pinakotekoje (dailės galerijoje) ir buvusių rūmų patalpose, kurie puošė prabangius popiežių apartamentus bei galerijas. Michelangelo dekoruota Siksto koplyčia - pasaulio sukūrimo ir žmogaus nuopolio scenomis, Senojo ir Naujojo Testamentų kompozicijomis ištapytos koplyčios lubos popiežiui Julijui II. masyvių sienų freskas tapė keletas dailininkų su 12 paveikslų, o pagrindinį altorių - Paskutinį teismą sukūrė pats Michelangelo. Rafaelio salės vadinamos privatūs popiežiaus Julijaus II apartamentai - keturias sales pakvietė išpuošti dailininką Rafaelį. Naujos freskos atnešė dailininkui Romoje pripažinimą, bet projektui įgyvendinti prireikė net 16 metų, o autorius mirė ankščiau. Visa tai daro muziejus puikiausius Romoje. Lankome  Vatikano muziejus, su gausiomis vertingomis meno kolekcijomis, Rafaelio salėmis ir Siksto koplyčia, kurioje posėdžiauja konklava renkant naująjį popiežių; pabuvosime didžiausioje katalikų bažnyčioje pasaulyje,  aplankysime popiežiaus Jono Pauliaus II kapą, norintys galės užlipti į Mikelandželo suprojektuotą kupolą, sužinosime daug istorijų ir paslapčių, kaip buvo kuriamas ir puošiamas Vatikanas. Pamatysime  šventojo  Angelo pilį, statytą kaip imperatoriaus Adriano mauzoliejų, vėliau  tapusią popiežių  tvirtove ir reprezentacine būstine. Laisvas laikas.  Nakvynė viešbutyje**  

  roma

4 DIENA   Atvykę į Navonos aikštę išvysime žymaus menininko Berninio suprojektuotus namus ir fontanus. Rajonas aplink Piazza Navona vadinamas istoriniu Romos centru. Aikštė plyti virš antikinio stadiono. XV a. popiežiui sugrįžus į Romą, suklestėjo rajonas, čia gyveno kunigaikščiai, kardinolai ir popiežiai, taip pat dailininkai bei amatininkai, kurie gaudavo užsakymus pastatyti ir išpuošti rūmus, bažnyčias ir fontanus. Palei aikštę stovi rūmai ir lauko kavinės, o viduryje trykšta prabangūs fontanai: “Keturių upių” ir “Mauro”.  Gatvių labirintai mus atves prie  Panteono, kuriame ilsisi Italijos karaliai ir iškiliausi menininkai. Čia buvo romėniška visų dievų šventykla, tapo bažnyčia, o vėliau ir pačios Romos simbolis. Tikrąjį pastato mastą ir grožį galima įvertinti tik viduje. Šviesa patenka tik pro ratlankį kupolo viršuje. Už šį romėnų inžinerijos stebuklą turime būti dėkingi imperatoriui Hadrianui (125 m.) Užeisime  į visai šalia Panteono esančią baziliką  Santa Maria Sopra Minerva (XIII a.) garsėjančia  Michelangelo “Kristaus išganytojo” skulptūra bei Bernini darbais. Tai viena iš kelių likusių gotikinių bažnyčių Romoje, kurią puošia gausybė meno kūrinių. Šalia bažnyčios - obeliskas - egzotiška dramblio, nešančio obeliską, skulptūra, neišsenkamos Bernini vaizduotės vaisius. Pakeliui į Ispanijos aikštę  užsuksime prie žinomiausio Romoje  Trevi Fontano. Trevi buvo sukurtas visai neseniai - tik 1762 m. kuris vaizduoja Neptūną, apsuptą jūros žirgų. Vienas žirgas sunkiai tramdomas, kitas romesnis. Tai dviejų priešingų jūros būsenų simboliai. Ši vieta žymėjo I a. čia atvesto akveduko pabaigą.  Keliaujame į Venecijos aikštėje, kurioje stovi gigantiškas paminklas,  vadinamas Tautos Altoriumi; matysime balkoną iš kurio Benito Musolini sakė tautai kalbas. Dienos kelionę baigsime   Ispanijos aikštėje. Pavadinta aikštė pagal čia pastatytus XVII a. Ispanijos atstovybės prie Šventojo sosto rūmus. Čia apsilankęs anglų romanistas Charles Dickensas pasakojo, kad Ispaniškieji laiptai buvo nusėti modelių, apsirengusių kaip Mergelė Marija, šventieji ir imperatoriai. Jie siekė patraukti užsienio dailininkų dėmesį. Laiptai atsirado XVIII a. trečiame dešimtmetyje.  Dėl plūstančių į miestą piligrimų ir daugybės dvasininkų dar XVI a. čia buvo suformuotas naujas gatvių trikampis, nukreipiantis žmonių srautą į Vatikaną. Rajone radosi daug viešbučių jau XVIII a. lengvabūdiškiems aristokratams, taip pat ir menininkams, kurie rimčiau žiūrėjo į miesto istoriją ir norėjo pažinti jo kultūrą. Caffe Greco buvo rašytojų, muzikų, tokių kaip Byrono, Liszto ir Wagnerio susitikimų vieta. Bažnyčiose gausu renesanso ir baroko dailės kūrinių, o nuo Ispaniškų laiptų atsiveria puikus vaizdas į miestą. Siaurų gatvelių tinklas aplink Piazza di Spagna (Ispanijos aikštę) sudaro prašmatniausius Romos kvartalus, viliojančius elegantiškomis parduotuvėmis. Laisvas laikas. Nakvynė viešbutyje.

roma   

5 DIENA Sekmadienio Šv. Mišios ir Popiežiaus pasveikinimas (jeigu jis yra Romoje). Vėliau lankysime dvi iš penkių  pagrindinių  ir  didžiųjų bazilikų  Romoje. Šv. Pauliaus už sienų bažnyčia yra tiksli IV a. bazilikos, kurią suniokojo gaisras XIX a. rekonstrukcija. Po altoriumi yra šv. Pauliaus kapas - confessio.  Gaisras nė kiek nepalietė šv. Pauliaus vienuolyno galerijos su spalvingomis kolonomis. XIII a. galerija laikoma viena gražiausių Romoje. IV a. Lateranų šeima užsitraukė imperatoriaus Konstantino nemalonė ir jų žemės buvo atiduotos pirmosios Romoje krikščionių bažnyčios statybai Originalus bažnyčios pavidalas buvo išsaugotas, nors pastatas ne kartą kentėjo nuo gaisrų. Pagrindinis fasadas radosi XVIII a. Iki popiežiui persikeliant į Avinjoną, Laterano rūmai buvo oficiali popiežių rezidencija. Šv. Jono Laterano (San Giovanni in Laterano) yra pagrindinė Romos katedra. Šioje bažnyčioje iki 1870 m. buvo karūnuojami visi popiežiai. Popiežius yra Romos vyskupas, todėl šioje pagrindinėje miesto katedroje Didįjį ketvirtadienį popiežius aukoja Mišias ir laimina žmones. Toliau lankomi Šventieji  laiptai  (Scala Santa) ir “Šventų švenčiausia “ (Sancta Sanctorum)  koplyčia - tai dvi išlikusios senųjų Laterano rūmų dalys. Pasakojama, kad šiomis 28 pakopomis į Poncijaus Piloto namus užlipo Kristus. Laiptus iš Jeruzalės atgabeno imperatoriaus Konstantino motina šv. Elena. Kai buvo nugriauti Laterano rūmai, laiptus į dabartinę vietą perkėlė popiežius XVI a. Šventųjų laiptų negali paliesti jokia pėda, todėl jie uždengti lentomis ir tik keliaklūpsčiais tikintieji gali eiti atlikdami atgailą. Du šoniniai laiptukai veda į šv. Lauryno koplyčią arba "Šventų Švenčiausią", pastatytą XIII a. Čia saugomos svarbios relikvijos, o labiausiai branginamas "ne rankų darbo" Jėzaus atvaizdas. Sienų freskos vaizduoja pirmuosius bažnyčios kankinius: šv. Lauryną, šv. Agnietę ir šv. Paulių. Vakare laisvas laikas. Nakvynė viešbutyje.

roma

6 DIENA  Keliaujame  Antikos laikų autostrada - tai kelias Via Appia Antica, nutiestas IV a. pr. Kr., jungęs Romą su uostu ir rytinėmis imperijos dalimis. Šiame kelyje kažkada šv. Petras susitiko Kristų bėgdamas iš Romos ( yra koplyčia "Domine Quo vadis"), šiuo keliu šv. Paulius buvo vedamas į Romą kaip kalinys, prie šio kelio  71 m. pr. Kr. buvo nukryžiuoti 6000  Spartako sukilimo dalyvių, pakelėse yra apgriuvusių šeimyninių kapų, o po laukais iš abiejų kelio pusių slepiasi katakombos: šv. Kaliksto ir šv. Sebastijono labirintai. Lankome Katakombas - pirmųjų krikščionių palaidojimo vietą, taip pat ir maldos vietą persekiojimo laikais. Laidodami mirusius požeminėse kapinėse už miesto krikščionys tiesiog pakluso įstatymams. Kadangi buvo palaidota ir daug šventųjų, vėliau katakombos tapo šventomis, maldininkų lankomomis vietomis. Šv. Kaliksto katakombose, iškirstose iš vulkaninio tufo, yra nišų, kuriose tilpdavo du arba trys kūnai, taip pat yra kelių pirmųjų popiežių palaidojimai. Vakare laisvas laikas. Nakvynė viešbutyje. 

7 DIENA  Vykstame prie jūros. Poilsis ir laisvas laikas. Vakare grįžtame į Romą. Nakvynė viešbutyje.

8 DIENA Laisvas laikas Romoje iki išvykimo  į oro uostą. Skrydis  Roma – Vilnius.

Kelionės kaina:   800 Eur + skrydis nuo 250 Eur   (grupei  nuo 25 žm.)

Į kainą įskaičiuota: Lėktuvo bilietai; 7 nakvynės viešbutyje su pusryčiais; grupės vadovo ir gido paslaugos lietuvių k. pagal numatytą ekskursinę programą; transferai iš oro uosto ir į oro usotą; transferas prie jūros ir atgal.

Papildomai:  Jūsų pasirinkto bagažo mokesčiai (Priority ~40 Eur; Lgaminas 20kg ~80 Eur); Kelionės draudimas; Visuomeninio transporto bilietai ~20 Eur;  Bilietai į muziejus ~50 Eur; Kitas maitinimas. 

Pastabos: Lankomų objektų tvarka gali keistis. Kada kartu su grupe keliauja dvasininkas, kasdien yra numatytas laikas maldoms. Esant mažesnei grupei nei minimalus keliautojų skaičius, kelionę gali būti vykdoma proporcingai padidinus kelionės kainą.