Sicilija. Italija.

SICILIJA

Išskirtinė kelionė Italijos gurmanams!

 

Sicilija priklauso Italijai, bet yra lyg atskira šalis. Kita kalba, kiti papročiai, kita istorija. Senovėje čia gyveno kelios vietinės gentys, kol salą kolonizavo graikai ir finikiečiai. Tuo metu garsėjo graikų Sirakūzai, kuriuose gyveno Archimedas, žuvęs nuo kitų užkariautojų – romėnų. Romėnų laikotarpiu Sicilija buvo pagrindinis imperijos javų aruodas. Vėliau Siciliją valdė vandalai, ostrogotai, bizantiečiai (kurį laiką čia buvo Bizantijos sostinė), arabai, normanai, ispanai. Kai kurie užkariautojai niokojo salą, o kai kurie į vietos kultūrą žiūrėjo labai tolerantiškai. Pavyzdžiui, romėnai netrukdė jai ir toliau likti graikiška, o arabų valdymo metu Sicilija nepakeitė tikybos ir apskritai klestėjo. Daugeliui Sicilija asocijuojasi su mafija, serialu „Aštuonkojis“ ir trilogija „Krikštatėvis“. Mafija iš tiesų čia atsirado prieš pusantro šimto metų, tačiau dabar Sicilijoje su ja tikrai sunkiau susidurti, nei Lietuvoje.
Italija pirmauja pagal UNESCO saugomų paminklų skaičių, didelė jų dalis yra būtent Sicilijoje. Tai graikų šventyklos, romėnų amfiteatrai, arabiškojo, bizantinio, normaniškojo periodo paminklai, kuriuose dažnai rasime ir vietinių tradicijų. Po 1693 m. žemės drebėjimo daugelis žymiausių pastatų buvo atstatyti baroko stiliumi, o tokią baroko atmainą jūs rasite tik Sicilijoje. Pagrindinė gamtos įžymybė Sicilijoje ugnikalnis Etna. Tai didžiausias ir vienas aktyviausių Europos ugnikalnių. Graikai manė, kad jame įsikūrusi Hefaisto kalvė, o jo papėdėje gyvena kiklopai. Etna nuolat rūksta ir laikas nuo laiko išsiveržia, nors galimybė, jog patirsite paskutinę Pompėjos dieną, ne didesnė nei pamatyti minėtuosius kiklopus. Siciliečių kalba ugnikalnis vadinamas „nuostabiu kalnu“. Panašu, kad tokį įspūdį apie jį ir išsivešite.
Nuo Italijos Siciliją skiria Mesinos sąsiauris. Siauriausioje vietoje – tik 3 kilometrai. Sala yra trikampio formos, jos krantus skalauja trys jūros: Viduržemio, Jonijos ir Tirėnų. Paplūdimiai žavi išskirtine įvairove: juodojo ir baltojo smėlio, uolėti ir žvyro, su įlankomis ir kalnais. Keliaudami po Siciliją aplankysite daugelį įspūdingų miestų: Palermą, Taorminą, Agrigento, Sirakūzus,  Marsalą ir kt. Tiek jie, tiek vaizdingos pakrantės, gamtos įvairovė, puikus maistas traukia turistus iš viso pasaulio. Sicilijos gyventojai be galo nuoširdūs. Į Siciliją labiausiai verta važiuoti dėl to, kad daugybę dalykų jūs rasite tik čia, niekur kitur. Ir kai ko iš tų dalykų niekada nepamiršite.

1 Diena.  Skrydis: Kaunas –Trapani. Trapani - tai miestas-uostas prisiglaudęs prie San Džuljano kalno ant kurio pastatytas viduramžiškas Eričės miestelis. Iš pradžių miestas vadinosi Drepanon, nuo graikų žodžio reiškiančio pjautuvą, nes tokios formos yra uostas. Legenda pasakoja, kad tai Saturno pjautuvas įkritęs į jūrą. Saturnas senovėje buvo miesto globėjas, o dabar jo skulptūra puošia miesto aikštę. Vaizdingu druskos keliu vykstame į viešbutį. Nakvynė  viešbutyje .

2 Diena.  Eriče – Segesta – Monreale - Palermas.  Pusryčiai. Vykstame į Eričę, jaukų miestelį su pilimis ir bažnyčiomis 751 m iškilusį virš jūros. Iš čia atsiveria nuostabios apylinkių panoramos, vigriose senamiesčio gatvelėse parduotuvėlėse prekiaujama keramika, būtina paragauti gardžiausių marcipaninių saldumynų arba torone saldainių. Vėliau aplankysime Segestą - graikų-romėnų istorinį, architektūrinį kompleksą. Šiame muziejuje po atviru dangumi yra geriausiai išlikusi auksu spinduliuojanti šventykla, didingai stūksanti ant kalno. Aplankome Monreale Santa Maria La Nuova katedrą, garsėjančią auksinėmis mozaikomis. Galima pakilti į katedros apžvalgos aikštelę, nuo kurios atsiveria puiki Conca d‘Oro panorama ir žavus greta esančio benediktinų vienuolyno kiemelis su gausybe kolonų. Nakvynė viešbutyje.

3 Diena. Palermas - Mondello. Pusryčiai. Pažintis su sostine - Palermo miestu. Miesta supa natūralus kalnų amfiteatras vadinamas Conca d‘Oro (Aukso kriauklė). Mieste daug įvairių statinių, menančių arabų, normanų, burbonų viešpatavimo laikus. Kapucinų vienuolyno rūsiuose saugoma 8 000 mumijų ir skeletų. Karališkieji normanų rūmai;  Palermo Katedra su porfyro sarkofaguose besiilsinčiais normanų karaliais; Pretorijos aikštė su monumentaliu manieristiniu fontanu; Naujieji vartai – renesansinis paminklas Karolio V apsilankymui Palerme. Po pietų išvykstame į kurortinį miestelį Mondello garsėjantį paplūdimiais ir vaizdingų uolų pakrantėmis. Nakvynė viešbutyje.

4 Diena. Cefalu – Castelbuono -  Catania. Pusryčiai.Išvykstameį Cefalu  – vieną iš Sicilijos pakrantės perlų, anksčiau buvęs žvejų kaimelis, žavintis siauromis gatvelėmis, parduotuvėlėmis ir restoranais, žymus XI a. Normanų statyta Katedra, kurios apsidę puošia įspūdinga Jėzaus Pontokrator mozaika, laikoma geriausiu krikščioniškojo meno pavyzdžiu. Ši Jėzaus Mozaika buvo pasirinkta 2013 m. Tikėjimo metų simboliu.  Užsuksime į Castelbuono garsėjančią pilimi, nuo kurios kilęs miestelio pavadinimas. Katanija (Catania) – antras pagal dydį miestas Sicilijoje, vaizdingai įsikūręs šalia Jonijos jūros ir didžiausio Europoje  veikiančio Etnos ugnikalnio. Katanija - tai barokinės architektūros miestas, kurį vieni keliautojai įsimyli iš karto , o kiti , praleidę čia mažiau laiko , gali jo nekęsti dėl nuo Etnos ungnikalnio atpučiamų pelenų bei lietaus. Katanija buvo įkurta graikų kolonistų, vėliau užkariauta Sirakūzų ir romėnų, kurių palikimą galime rasti aplankę Romėnų teatrą, Odeoną, Santa Maria bažnyčią, pastatytą ant romėniškų termų, amfiteatrą iš marmuro ir lavos. Po Etnos išsiveržimo ir žemės drebėjimo 1693m. Katanija ir šalia esantys miesteliai buvo sugriauti ir atstatyti barokiniame stiliuje. Viena iš populiariausių Piazza del Duomo Catania - pagrindinė miesto aikštė ir Šv. Agotos katedra. Miesto simbolis yra u Liotru arba Fontana dell' Elefante, Tai kūrinys iš sustingusios lavos vaizduojantis dramblį, nugalėtą egiptietiško Obelisko. Šventoji  Agota - tai Sicilijos, ypač Katanijos, gyventojų šventoji. Jie ją vadina saugotoja nuo karštos ir grėsmingo srauto ugnikalnio lavos, kuri periodiškai išsiveržia iš visai netoli miesto stūksančios Etnos, kurios kontūrai aiškiai įsirėžę žydrame danguje. Šio vardo ji iš tiesų nusipelnė: pasakojama, kad praėjus lygiai metams po jos mirties, mirė kankinama, maždaug 250 metais, Katanijos miestui, kuriame, manoma, šventoji gimė, kilo grėsmė staigiai išsiveržus ugnikalniui. Siaubo apimti gyventojai ėmė šauktis jaunosios kankinės užtarimo, kad miestas būtų apsaugotas nuo beveik tikėtino baisaus sunaikinimo. Šventoji išklausė maldavimus, ir kaitri, visa deginanti lava, tarsi kažkieno paliepimu, sustojo prie miesto sienų. Nuo to laiko Sicilijos gyventojai šv. Agotos šaukiasi kaskart, kai ugnikalnis pabunda ir savo ugnies gaivalu ima kelti grėsmę miestui. Nakvynė viešbutyje. 

5 Diena. Etna – Taormina. Pusryčiai.Vykstame prie *Etnos (3320 m) didžiausio veikiančio Europoje ugnikalnio, kurį romėnai laikė Ugnies Dievo kalve. Esant tinkamoms oro sąlygoms pakilsime iki 1987 metrų aukštį virš jūros lygio. Laisvo laiko metu galėsime apžiūrėti šoninius Silvestri kraterius, norintys gali pakilti prie centre esančių kraterių (už papildomą mokestį - apie 50 eurų). Lankome Taorminą – jaukų Jonijos jūros skalaujamą miestelį išsidėsčiusį terasoje su vaizdu į antikinį amfiteatrą priešais citrinmedžių giraitę. Taorminoje įkvėpimo sėmėsi daugelis rašytojų:pradžioje Ovidijus, galiausiai Getė, kuris savo knygoje „Kelionė po Italiją“ taip išliaupsino miestelį, kad XIX a. čia plūstelėjusiems anglų intelektualams teko pastatyti naujų viešbučių, kavinių, restoranų...  Nakvynė viešbutyje.

 6 Diena. Siracusa – Noto – Ragusa – Modica. Po pusryčių vykstame į Sirakūzus, didžiausią graikų koloniją Sicilijoje. Aplankysime kalvos šlaite iškaltą Graikų teatrą, romėnų amfiteatrą, „Dionisijaus ausį“, šv. Jono katakombas, kuriose  meldėsi šv. Paulius. Romėnų laikais pirmiesiems krikščionims nebuvo leista laidoti mirusiųjų mieste, todėl jie buvo laidojami už miesto sienų esančiuose iškastose katakombose. Sirakūzuose yra ne vienos katakombos, bet tik  šv. Jono yra atviros lankytojams. Apsilankome Ortidžijos saloje, garsiojoje Archimedo aikštėje su puikiu Artemidės fontanu ir Aretūzos šaltiniu, apaugusiu papirusais. Notas , vienas iš gražiausių miestų Sicilijoje, garsėja harmonija ir vieningu baroko stiliumi , nuo 2002m. įtrauktu į  Pasaulio paveldo sąrašą . Miestas atsatatytas barokiniame stiliuje po 1693 m. žemės drebėjimo. Tai miestas, kurį privalu pamatyti kiekvienam keliautojui po Siciliją dėl savo įspūdingos architektūros , jaukių gatvelių, aukso spalvos pastatų, žavingų balkonų. Ragusa – žavingas barokinis miestelis ant Ibla kalvos įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Po žemės drebėjimo Ragusa atstatyta  ant aukštesnės kalvos dalies   su racionalesniu miesto išplanavimu, tačiau senieji miestelio gyventojai nenorėjo atsisakyti senojo miesto dvasios ir ėmėsi atstatyti senąją Ragusa(Ragusa Ibla)  dalį. Todėl šiandien Ragusa yra padalinta į aukštesniąją (Ragusa superior) ir senesniąją (Ragusa Ibla). Modica miestelyje aplankome šokolado fabrikėlį Nakvynė viešbutyje.

7 Diena. Ragusa – Piazza  Armerina – Agrigento. Pusryčiai. Vykstame I Piazza Armerinoje esančią Villa Romana kur yra didžiausia ir turtingiausia pasaulyje mozaikų kolekcija iš Romos imperijos laikotarpio. Villa Romana buvo pastatyta IV mūsų eros amžiuje kaip medžioklės namelis ir šiandien pasigrožėti jame esančiomis mozaikomis  atvyksta daugybė keliautojų iš viso pasaulio. Po apsilankymo Piazza Armerinoje vykstame į Agrigente esantį šventyklų slėnį , įtrauktą į UNESCO paveldo sąrašą . Šventyklų slėnis yra vienas iš didžiausių senovės Graikijos palikimų datuojamas VI - V a. pr. Kr. Statytos Heraklio, Dzeuso, Heros, Konkordijos, Dioskurų šventyklos; aukojimo altoriai, kurie mena graikų tironų ir romėnų imperatorių valdymo metus. Nakvynė viešbutyje.

8 Diena. Pusryčiai.Laisvas laikas. Skrydis  į Kauną.

Kelionės kaina: 850 Eur + skrydis nuo 200 Eur (grupėms nuo 15-25 žmonių)

Kelionės kaina: 820 Eur  + skrydis nuo 200 Eur  ( grupėms nuo 25-35 žmonių)

Į kainą įskaičiuota:

Lėktuvo bilietai;
Transporto paslaugos Sicilijoje,
7 nakvynės viešbučiuose *** su pusryčiais,
grupės vadovo - gido paslaugos,
ekskursinė programa,
kelionės draudimas. Iki 65 m.

Papildomai:  Mokami objektai ~70-100  Eur. 

Pastabos: Lankomų objektų tvarka gali keistis. Kelionės vadovas muziejuose ir bažnyčiose ekskursijų neveda, naudojamės audiogidais arba vietinio gido paslaugomis. Esant mažesnei grupei nei minimalus keliautojų skaičius, kelionę gali būti vykdoma proporcingai padidinus kelionės kainą.