Senosios LDK pilys ir garsiausi stačiatikių vienuolynai Vakarų Baltarusijoje
Kelionės data: Spalis, 2016m.
1 DIENA. VILNIUS - LYDA - GARDINAS – RUŽANAI - ŽIROVICAI
Iš Vilniaus išvykstame 6.00. Atvykstame į Lydą.
Lyda. Aptvarinė kunigaikščio Gedimino laikų pilis su atstatytomis sienomis. Jos kieme vyksta renginiai. Tai ankstyvosios LDK mūro architektūros paminklas, menantis Algirdą, Jogailą, Vytautą...Viduramžiais čia gyveno ištremti Aukso ordos chanai, LDK sąjungininkai. P.Skorinos paminklas, Dievo gailestingumo bažnyčia.
Gardinas. Gardino miesto ir krašto istorija yra tiesiogiai susijusi su Lietuvos valstybės formavimusi. Gardinas yra ir jotvingių (sūduvių), prūsų, lietuvių, žemaičių genčių kovų su rytų ir vidurio slavais liudininkas. Dvi Gardino pilys - Senoji (statyta Vytauto) ir Naujoji (XVII a.) stūkso ant gretimų kalvų Nemuno pakrantėje. Jos perstatytos į sovietinius pastatus, interjerai sunaikinti. Gardino Senosios pilies Žemutinė pilis perstatyta į rokokinius dviejų aukštų trijų korpusų rūmus, kurių viduryje – didelis keturkampis kiemas. Juose buvo koplyčia, senatorių ir pasiuntinių salės, Abiejų Tautų Respublikos valdovo apartamentai – buvo viena jo rezidencijų. Ši pilis vadinama Naująja pilimi, arba Karališkąja pilimi. 1726 m. pastatytame atskirame pastate posėdžiaudavo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Ponų Taryba, rinkdavosi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Abiejų Tautų Respublikos seimai, veikė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Iždo komisija, Lietuvos Vyriausiasis Tribunolas. Gardino Katedra (XVIIIa.) garsėja savo įspūdingu mediniu altoriumi. Jį puošia daugiau nei 20 retai sutinkamų apaštalų ir fundatorių skulptūrų. 20 metrų aukščio centrinis altorius buvo sukurtas 1736 metais iš medžio ir patamsintas, kad atrodytų jog padarytas iš marmuro. Ypatingo grožio interjerui suteikia altoriaus figūrinė kompozicija ir kolonos, puoštos gražiai įrengtais ikonostasais ir pagamintos vien tik iš medienos. Aplankome Mergelės Marijos gimimo stačiatikiųmoterųvienuolyną – vieną didžiausių Baltarusijoje.
Ružanai – tai garsiosios Sapiegų giminės rezidencija. Iš XVIII a. pabaigos išlikę įspūdingi klasicistinių Sapiegų rūmų griuvėsiai. Jų priekis su vartais į milžinišką kiemą atstatytas, o likusi dalis alsuoja buvusia gerokai apnykusia didybe.
Žirovicai. Toje vietoje, kur dabar Žirovicai, buvo gūdi giria, priklausiusi lietuvių didikui Aleksandrui Saltanui. Apie 1500 metus piemenys, ganydami gyvulius, prie šito miško pastebėjo nepaprastą šviesą, besiskverbiančią pro neįžengiamo miško tankmę. Priėję prie tos vietos, iš kur sklido šviesa, jie rado ant laukinės kriaušės Dievo Motinos paveikslą. Jį nuėmė ir nunešė Saltanui. Tas neatkreipė į paveikslą deramo dėmesio, paslėpė jį skrynioje. Tik kai pas jį buvo svečių, nutarė paveikslą parodyti. Bet skrynią atidarius paveikslo joje nebuvo...Žirovicų vaidmuo išaugo, kai čia buvo perkelta Brastos vyskupijos kurija, o 1828 m. atidaryta unitų dvasinė seminarija. Po unijos panaikinimo Žirovicuose susitelkė Lietuvos stačiatikių vyskupijos atnaujinta kurija ir unitų seminarija paversta stačiatikiška... Žirovicų stačiatikių vienuolynas Baltarusijoje. XVII a. pab. buvo pats turtingiausias Lietuvoje ir Baltarusijoje. Žirovicų ikona savo populiarumu nenusileido Čenstakavos Dievo Motinos ikonai. Žirovicuose lankėsi žymesni valstybės veikėjai, karaliai. Atvaizdo garsas iš tikro buvo toks didelis, kad vykstantys į Rusiją Lenkijos pasiuntiniai 1678 m. nusprendė specialiai "sustoti Žirovicuose nusilenkti stebuklingam Dievo Gimdytojos Mergelės atvaizdui"...Lenkija turi apvainikuotą paveikslą Čenstakavoje, Lietuva — Trakuose, Vilniuje ir Žirovicuose, Gudija — Bialyničiuose, o Ukraina ir Podolė — Berdičeve..." (J.Vaišnora. Marijos garbinimas Lietuvoje). Nakvynė viešbutyje.
2 DIENA. NAUGARDUKAS - MYRAS - NESVYŽIUS - MINSKAS
Pusryčiai viešbutyje.
Naugardukas. Unikalia atmosfera pasižymi miestas išaugęs ant aukštų kalvų, XIII-XVIII a. buvęs svarbus LDK gynybos, administracijos ir teismo centras. Iš kadaise didingos pilies statytos Vytauto Didžiojo, ant kalno beliko kelių bokštų liekanos. Pačiame miestelyje gausu senų bažnytėlių ir net medinė totorių mečetė. Nuo pilies kalno atsiveria puikios panoramos. Parapijinėje Viešpaties atsimainymo bažnyčioje ketvirtą kartą tuokėsi Jogaila, buvo pakrikštytas Adomas Mickevičius. Naugardukas – gimtasis poeto miestas. Netoliese išlikęs šeimos dvarelis, pilkapis, supiltas poeto garbei.
Myro pilis. Tai įspūdingas vėlyvosios gotikos fortifikacinės architektūros paminklas. Pilis pradėta statyti didiko Jurgio Iljiničiaus XV pabaigoje - dar tada, kai mūrines pilis galėjo sau leisti turėti tik pats didžiausias elitas. Vėliau gotikiniai mūrai atiteko Radviloms, kurie juos pabaigė renesansiniu stiliumi. 2000-aisiais metais Myro pilis buvo įtraukta į UNESCO pasaulinio paveldo sąrašą.
Nesvyžius.Tai 400 metus buvusi garsių LDK didikų Radvilų rezidencija. Ištaigingi rūmai su parku, kuriuos XVI a. pastatė Radvilos, konkuravę su Sapiegomis dėl įtakingiausios LDK giminės vardo. Renesansiniai rūmai, su aukštu bokštu, yra vienas puikiausių LDK dvarų kultūros simbolių. 2005 metais Nesvyžiaus Radvilų architektūrinis, rezidencinis ir kultūrinis ansamblis buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Šalia yra pirmoji barokinė jėzuitų bažnyčia LDK žemėse, kurios požemiuose įrengtas vienas didžiausių Europoje nekropolių – kunigaikščių Radvilų šeimos mauzoliejus.
Minskas. Vietovė metraščiuose paminėta jau XI a., taciau dabartinis miestas išaugo tik XIX a. Istorinė senoji miesto dalis nėra labai didelė, tačiau šiandien labai išpuoselėta ir rekonstruota. Nakvynė viešbutyje.
3 DIENA. MINSKAS - ZASLAVLIS - KRĖVA - ALŠĖNAI - VILNIUS
Pusryčiai viešbutyje.
Minskas Minsko šerdis – Pergalės paminklas ir Ivano Kupalos parkas, Sporto kompleksas, Ašarų sala su paminklu kariams, Nepriklausomybės aikštė, Šv.Simono ir Jelenos bažnyčia, miesto pasididžiavimas - požeminis miestas - „Sostinė“; elegantiškoji Komorovo turgavietė su skulptūrine kompozicija; deimanto formos Nacionalinė Baltarusijos biblioteka, Aukštutinis miestas su XVII - XVIIIa. gotikos, renesanso, baroko, klasicizmo architektūros šedevrais: Šv.Dvasios barokinė katedra, miesto rotušė, Svečių rūmai, Laisvės aikštė. Jėzuitų Dievo Motinos bažnyčia ir vienuolynas (XVIII a. pr.), Bernardinų bažnyčia ir vienuolynas, dabar stačiatikių Šv. Dvasios soboras - vertingiausias sakralinės architektūros paminklas Minske. Čia saugoma stebuklingoji Minsko Dievo Motinos ikona.
Zaslavlis. Tai vienas iš seniausių miestų Baltarusijoje, Xa. įkurtas Kijevo kunigaikščių. Gediminaičiai Liubčioje kadaise turėjo medinę pilį, kuri sunyko, o iki mūsų dienų išliko piliakalnis vadinamas Rognedos kapu ir įspūdingi XVII a. pr. Glebavičių pilies bastionai ir pilies kieme renesansiniai kalvinų maldos namai, dabar cerkvė.
Krėva – senosios Nalšios žemės centras. Piliakalniai XIV a. pradžioje statyta mūrinė pilis mena lemtingus Lietuvos istorijos įvykius, Didžiųjų kunigaikščių konfliktus. Pilyje 1382 m buvo įkalintas ir nužudytas LDK didysis kunigaikštis Kęstutis, nuo čia Jogaila pradėjo savo kelią į Lenkijos karaliaus sostą, o 1385m čia buvo pasirašyta Krėvos unija, suteikusi Jogailai ir Lenkijos karaliaus titulą ir šimtmečiams pakreipusi Lietuvos ir Lenkijos istorijų eigą; galimas dalykas, kad būtent Krėvoje Jogaila nužudė Kęstutį. Šiandien Krėva - tik nedidelis kaimelis ir tik pilies griuvėsiai mums primena čia buvus svarbų politinį centrą
Alšėnai. Dvi garsiausios Alšėnuose šeimininkavusios ir daugiausia miestelį išpuošusios garsiosios kunigaikščių Alšėniškių ir Sapiegų giminės. Šiandien buvusią vėlyvojo renesanso rezidencinės-gynybinės pilies prabangą byloja tik paslaptingi griuvėsiai. Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia ir pranciškonų vienuolynas (XVII-XVIII a.). Kompleksą fundavo Sapiegos, bažnyčioje buvo įrengta Sapiegų laidojimo koplyčia.
Kelionės kaina: derinama
Į kelionės kainą įskaičiuota: kelionė komfortabiliu autobusu, 2 nakvynės dviviečiuose kambariuose su pusryčiais, gidės – vadovės, dvasinio vadovo paslaugos, kelionės dokumentų sutvarkymas.
Į kelionės kainą neįskaičiuota: Baltarusijos viza (darant su grupe) - 25 Eur +draudimas 3 Eur (1 asmeniui), vyresniems nei 61 metų amžiaus žmonėms - papildoma priemoka – 5 Eur, bilietai į lankomus objektus turėti apie 40 EUR.
Pastabos: Baltarusijos vizai reikalingas LR piliečio pasas, galiojantis ne mažiau kaip 6 mėn. po kelionės, spalvota nuotrauka (3,5X4,3, baltas fonas, 70-80 proc.veidas), anketa pildoma pas mus biure, vizai padaryti reikia apie 10 darbo dienų.