Karelija

solovkai

 

KARELIJA
Solovkai. Kiži. Valaamas.

Rusijos  šventieji ir jų vienuolynai.

Gulago istorija.

 

*Nuotraukoje s. Renatos Vanagaitės piešinys "Solovkai"

  

   NUOTRAUKŲ  GALERIJA

Straipsnis: "Solovki - Rusijos dvasinė širdis".

Vis dar galvoju, ar tikrai ši sala gali būti Rusijos širdis? Tolimiausia Rusijos sala, bet yra toks posakis: „Šiandien Solovkuose – rytoj Rusijoje“. Neįtikėtina, kad ši sala jau nuo  Rusijos valstybingumo paradžios buvo tokia svarbi jos istorijai. 

Solovkų vienuolynas buvo miręs daugiau beveik 70 metų. Ar besurasime šiandien atsiskyrėlių išmelstą Dievo dvasią? Čia vėlgi reikia gilesnio žvilgsnio, kad pamatytum ne muziejų po atviru dangumi, o gilią istoriją pasakojančias sienas, vienuolių veide įžvelgtum perduotą iš kartos į kartą Dievo išmintį, kad prabiltų pajuodusios ikonos, kad bažnyčių varpai pakviestų užeiti į tą Neregimąjį pasaulį, kad buvusios kalinių kameros papasakotų kaip čia buvo “nukryžiuota Rusija”.

Knygelėj “111 faktų apie Solovkus“ parašyta: „Solovkų salos yra toje pačioje ilgumoje kaip Jeruzalė. Solovkuose geografiniai objektai pavadinti taip pat kaip Šventojoje Žemėje – t.y. Golgota ir Taboras.“ Jei Solovkai tikrai yra dvasinė Rusijos širdis, tai ji tikrai atsigauna... Didelę kainą sumokejo Rusija Solovkų Golgotoje. Tikiu, kad kiekvieno čia atvykstančio su dvasiniais ieškojimais, kaip pirmųjų atsiskyrėlių vienuolų, laukia ir Atsimainymo šviesa.. Skaityti daugiau

peciora     petrozavodsk      

 Kelionės programa:

1 DIENA. Anksti ryte išvykstame iš Lietuvos. Kelionė per Latviją, Rusiją. Aplankome XVa. Pskovo Pečioros vienuolyną. Tai įspūdingas vienuolių atsiskyrėlių vienuolynas, vėliau buvęs tvirtovė. Esant galimybei, aplankome požemines kriptas ir koplyčias. Pagal galimybes, trumpa ekskursija po Pskovą – kunigaikščio Daumanto miestą prie Velikajos upės: Večės aikštė, Kremlius, šv. Trejybės soboras. Toliau keliaujame iki Velikij Novgorodo. Nakvynė viešbutyje Velikij Novgorode.

v. novgorod     v. novgorod

2 DIENA Pusryčiai.  Lankome  Velikij Novgorodą. Didysis Naugardas -  vienas iš seniausių Rusijos miestų, įkurtas dar V-VI amžiuje. Iki IX a. jį valdė vikingai. Rusijos monarchų pradininkas Rurikas tapo Naugardo kunigaikščiu, vėliau miestas buvo paskelbtas kunigaikštystės sostine. Trumpa ekskursija po Kremlių: centre - paminklas, kuriame įamžinti ir didieji Lietuvos kunigaikščiai, Šv.Sofijos soboras. Išvykstame į Petrozavodską - Karelijos sostinę. Pakeliui lankome Tichviną – miestą, kuriame pasirodė Dievo Motina su ikona rankose. Ant Tichvinkos upės kranto XIV a. buvo pastatyta pirmoji Apsireiškimo cerkvė ir vienuolynas, o ikona laikoma stebukliga. 1941 m. vokiečiams užėmus Tichviną, iš vienuolyno buvo išvežtos visos senovinės ikonos. Tik neseniai, daugiau nei 600 metų maldininkų lankyta ikona, buvo grąžinta į seną vietą. Vakare atvykstame į Petrozavodską. Nakvynė viešbutyje Petrozavodske.

kizi    kizi

3 DIENA Pusryčiai. Ryte iš Petrozavodsko Onegos ežeru plaukiame į Kiži salą – unikalų šiaurės Rusijos medinės architektūros draustinį. Ekskursijos metu vietinio gido lydimi aplankome etnografines sodybas ir senąsias bažnyčias. Gražiausia yra  XIII a. medinė Atsimainymo cerkvė su 22 kupolais ir tradiciniais ikonostazais. Saloje dar daug kitų medinių koplyčių, amatininkų dirbtuvėlių, suvenyrų parduotuvių. Vakare galima pasivaikščioti po Petrozavodską Onegos ežero pakrantėmis, pasigėrėti baltosios nakties saulėlydžiu, paragauti tradicinių Karelų patiekalų. Nakvynė viešbutyje Petrozavodske.

kivac solovki

4 DIENA Pusryčiai. Ryte išvykstame į Kemę. Pakeliui aplankome vieną didžiausių Europoje lyguminį Kivač krioklį, apžiūrime dendroparką – garsiojo Karelijos beržo alėjas. Vakare atvykstame į Kemės uostą. Laivu plaukiame Baltąja jūra iki Solovkų didžiosios salos. Nakvynė viešbutyje Solovkuose.

solovkai  solovkai

5 DIENA Pusryčiai. Lankome Solovkų salą, garsėjančią XV a. vienuolynu, taip pat jame buvusiu kalėjimu ir skausminga tremties istorija nuo Ivano IV iki Stalino laikų.  Pažintis su Solovkų vienuolyno istorija ir architektūra. 6 m. storio sienomis apjuostas vienuolynas virtęs nepaimama tvirtove, vėliau – kalėjimu ir vėl iš naujo vienuolynu. Aplankome ekspoziciją “Solovkų vienuolyno šventieji". Po pietų lankome salos šiaurinėje dalyje iškilusią Sekirnaya kalvą ant kurios įvyko pirmasis apsireiškimas šventam Savatijui , o XIX a. vienuoliai pastatė neįprastą Kristaus Atsimainymo koplyčią – aukščiausią Baltojoje jūroje švyturį. Stalino laikais koplyčia tapo  mirties nuosprendžių vykdymo vieta, o kankinių atminimui iškilo didžiulis kryžius. Saloje yra Gulago muziejus. Vakare laisvas laikas. Nakvynė viešbutyje Solovkuose.

solovkai     solovki

6 DIENA Pusryčiai. Siūlome pasirinktinai ekskursijas Solovkų salos kanalais ir ežerais – tai XX a pradžioje išradingų vienuolių sugalvota inžinerinė-hidraulinė sistema, sujungusi salos ežerus. Plaukiant mažais laiveliais atsiveria nuostabiausi salos kampeliai, vienuolių istorijos. Galima plaukti į Zayackij salą, kuri liudija iki istorinius laikus su paslaptingais akmeniniais labirintais, kapavietėm, viduramžių cerkve ir akmeninių uostu. Čia gamta jau pereina į tundrą, apie 90 rūšių augalų randama šioje atšiaurioje gamtoje ir dar daugiau paukščių bei žvėrelių rūšių. Taip pat  galima ekskursija Solovkų didžiojoje saloje į patį šiauriausią Rusijoje botanikos sodą. Vakare išplaukiame į Kemę. Nakvynė viešbutyje Kemėje.

solovkai    solovkai     

7 DIENA   Pusryčiai. Išvykstame link Ladogos ežero. Pakeliui aplankome Belomorsko kanalo šliuzus ties Medvedjegorsku ir tremtinių masinę kapavietę - Sandarmoks memorialą. Atvykstame į Sortavalą – Ladogos ežero prieplauką. Nakvynė viešbutyje Sortovaloje.

sandarmox  solovkai

8 DIENA Pusryčiai. Greitąja raketa persikeliame į Valaamo salą – vieną įspūdingiausių šiaurės Rusijos gamtos kampelių. Valaamas -  didžiausia ir nuostabiausia Ladogos ežero sala, kurioje buvo įkurtas Šv. Valaamo vienuolynas, vienas įdomiausių kultūriniu ir istoriniu atžvilgiu šiaurinėje Rusijos dalyje. Aplankome Atsimainymo vienuolyną, Prisikėlimo skitą (vieta, kur gyvena atsiskyrėliai), paklausome senovinio vienuolių choro giedojimo. Po pietų persikeliame į krantą ir vykstame į Sankt Peterburgą. Pakeliui Svirskoje kaime aplankome  švč. Trejybės ir Atsimainymo vienuolynus,  kur saugomas relikvijorius su stebukligai išlikusiu (negendančiu) šventojo Aleksandro Svirskio kūnu, garsėjančiu gydomosiomis galiomis. Daugiau kaip prieš pusšimtį metų  pastatyto vienuolyno soboras išpuoštas freskomis vaizduoja šv. Trejybės paslaptis. Nakvynė viešbutyje Sankt Peterburge.

st peterburg  st peterburg 

9 DIENA. Pusryčiai. Apžvalginė ekskursija po Sankt Peterburgą pėsčiomis, kurios metu aplankome Isakijaus soborą. Tai vienas didžiausių pasaulio soborų, kuris sužavi nuostabiomis freskomis, vitražais, mozaikom. Senato ir Dekabristų aikštės, Petro I paminklas, Petropavlovsko tvirtovė, Šv. Petro ir Povilo soborą, kuriame palaidoti Rusijos carai. Po pietų, pagal pageidavimą, galima vykti į Peterhofo sodus arba likti Peterburge vasaros soduose. Laisvu laiku siūlome aplankyti Kuntskamerą, vieną iš pirmųjų Petro I įkurtų muziejų arba paplaukioti laiveliu Nevos kanalais. Galima pasivaikščioti po naktinį Peterburgą. Baltosios naktys ypač tinka tiltų pakėlimo stebėjimui. Nakvynė viešbutyje Sankt Peterburge.

10 DIENA Pusryčiai. Išvykstame į Lietuvą. Kelionė per Rusiją, Latviją. Vakare grįžtame į Lietuvą.

Kelionės kaina ~  960 Eur  (grupėms nuo 15-25 žmonių)

Kelionės kaina ~ 890 Eur  (grupėms nuo 25-35 žmonių)

Į kainą įskaičiuota:

  • Kelionė patogiu mikroautobusu arba autobusu,
  • 9 nakvynės turistinės klasės viešbučiuose su pusryčiais,
  • Sveikatos draudimas kelionės metu (asmenims nuo 57 m. yra papildomos sąlygos) ,
  • Grupės vadovo – gido paslaugos,
  • Ekskursinė programa

Į kainą neįskaičiuota:

  • Rusijos vizos ( asmeniui)  ~ 85 Eur;
  • Lankomi objektai (įėjimo bilietai ir ekskursijos su vietiniais gidais) ir plaukimai laivais į salas 200 Eur.

Pastabos:

  • Agentūra pasilieka teisę keisti lankomų objektų eiliškumą.
  • Nepamirškite į kelionę pasiimti  paso, galiojančio ne trumpiau nei 6 mėnesius ir pase turi būti Rusijos viza. Vizai įforminti reikalinga pasas ir spalvota matinė nuotrauka.
  • Norint aplankyti kai kuriuos Rusijos vienuolynus moterys privalo būti su sijonais ir skarelėmis, todėl patariame pasiimti ilgesnį sijoną ir galvos apdangalą. Dėl valiutos svyravimų kelionės kaina gali keistis, kaina paskaičiuota kai 1 Eur = 70 Rub. Esant mažesnei grupei nei minimalus keliautojų skaičius, kelionę gali būti vykdoma proporcingai padidinus kelionės kainą.