Malta

 

MALTA 

Apaštalo Pauliaus istorija Maltoje.

Mergelės Marijos Apsireiškimo vietos. Gozo sala.

Piligriminė - pažintinė kelionė - rekolekcijos su dvasiniais vadovais

 

 

 

Kelionių datos 2024m.

Gegužės 5-12d. su kun. Pauliumi Vaineikiu OFM

Gegužės 17-24d. su kun. Rimantu Kauniečiu

Rugsėjo 27 - spalio 4d. su kun. Mindaugu Malinausku SJ

Spalio 6- 13d. su kun. Kęstučiu Dvarecku.

Speciali programa keliaujantiems ne pirmą kartą į Maltą.

Spalio 18-25d. 

Maltos Respublika  – nedidelė Viduržemio jūros valstybė, esanti pusiaukelėje tarp Sicilijos ir Šiaurės Afrikos pakrantės.  Malta yra 93 km į pietus nuo Sicilijos salos, iki Afrikos  295 km. Vakaruose Sicilijos, arba Tuniso, sąsiauris skiria Europą (Sicilijos salą) nuo Afrikos. Gražus Maltos  kraštovaizdis, uolėtos pakrantės, ramios įlankos, smėlėti paplūdimiai ir skaidri jūra traukte traukia poilsiautojus ir povandeninio nardymo mėgėjus. Šaliai priklauso Maltos, Gozo ir Comino bei negyvenamos Cominetto ir Filfla salos, o jų bendras plotas vos 316 km². Ta‘ Pinu Šventovė  Gharbe (Gozo sala). Ši Dievo Motinos koplyčia gal būtų likusi viena iš daugelio Maltoje, jei  ne įvykiai prasidėję 1883m. birželio 22d. vienai 40 metų kaimo moteriai, vardu Karmela Grima. Eidama iš laukų pro šalį koplyčios, ji išgirdo balsą, kviečiantį: “Ateik, ateik.” Daugiau apie Malta... 

Kelionės programa:

1 Diena Skrydis: Vilnius – Malta. Atvykimas ir apgyvendinimas Rekolekcijų namuose. Vakarienė. Nakvynė.

malta    malta

2 Diena Pusryčiai. Šv. Mišios. Ekskursija po Mdiną bei Rabatą, aplankant Apaštalo Pauliaus bažnyčią bei grotą, kuriame šventasis gyveno, būdamas Maltoje. Mdina Katedra. Tai pagrindinė Maltos Katedra, pavadinta Šv. Pauliaus vardu, stovinti ant buvusių gubernatoriaus Publijaus miesto rūmų. Čia gubernatorius  priėmė šv. Paulių sudužus jo laivui prie Maltos krantų. (Apd.27,1-11). XV a. Čia stovėjo bažnyčia skirta Dievo Motinai, bet vėliau, po  Normanų užkariavimo,  buvo pervadinta šv. Pauliaus vardu ir paskelbta katedra.  Katedra buvo keletą kartų perstatyta, o po XVII a. stipraus žemės drebėjimo, iš naujo pastatyta baroko stiliumi (architektas Lorenzo Gafa) 1702m. Šv. Pauliaus bažnyčia ir grota. Bažnyčia pastatyta ant  šv. Pauliaus grottos, kur jis glaudėsi sudužus laivui.  Jis pagydė sergantį gubernatoriaus Publijaus tėvą ir dar daugiau žmonių, ir atsisakęs patogaus būsto, siūlomo gubernatoriaus, prisiglaudė požeminėje grotoje.  Čia jis praleido apie 3 mėnesius, meldėsi ir mokė Kristaus Evangelijos pirmuosius Maltos krikščionis. (Apd.28,1-11). Pirmoji bažnyčia čia stovėjo jau  XIV a.  Dabartinė Bažnyčia perstatyta 1681m to paties žymaus Maltos architekto Lorenzo Gafos baroko stiliumi, išsiskirianti savo fasadu su trim portalais. Prie pagrindinio įėjimo, laipteliai veda tiesiai į požeminę Šv. Pauliaus kriptą. Šią kriptą visada aplanko popiežiai, kurie atvyksta i Maltą ir meldžiasi šv. Pauliaus uoloje. Šv. Mišios. Ekskursija į Šv. Pauliaus katakombas bei Šv. Agotos kriptą, pasigrožėti įspūdingomis freskomis (už įėjimą mokama savarankiškai – apie 5 Eurus). Tai požeminės kapavietės, vieni iš seniausių archeologinių radinių, įrodančių Maltos ankstyvosios krikščionybės egzistavimą. Čia galėjo būti palaidota per tūkstantis žmonių 2200 kv. m.  II-IV a. kalkakmenio uolienose išskobtuose urvuose buvo laidojami krikščionys. Šv. Agotos kripta, kurią Maltos gyventojai laiko šventa vieta.  1200-1480m. ant uolienų tapytos freskas bei koplyčia, kuri, manoma, yra pati seniausia iš akmens išskirsta koplyčia Maltoje. Altorėlis su IV a. freska, simbolizuojančia gyvenimo pradžią ir pabaigą, dangų ir amžiną gyvenimą. Savarankiškai siūlome aplankyti Romėnų Vilą, esančią Rabato ir Mdinos sandūroje. Laisvas laikas, galima ilsėtis prie jūros. Pasidalinimas ir pokalbis aktualiais tikėjimo klausimais. Vakarienė ir nakvynė rekolekcijų namuose.

malta     malta

3 Diena Pusryčiai. Šv. MIšios. Ekskursija į Valettą, Maltos sostinę. Visas miestas yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.  Išsidėsčiusi  Maltos salos šiaurės rytiniame krante, prie Viduržemio jūros, uolėtoje vietovėje. Abipus uolų yra uostai.  Valetta yra pagrindinis Maltos verslo, kultūros ir administracinis centras. Gerai išvystytas turizmas – keliautojus patraukia išlikę istoriniai paminklai ir švelnus klimatas. Iki 1979 metų Valettos uostuose buvo NATO karinės jūrų bazės, kuriose vėliau pradėta vystyti komercinė veikla. Miestas įkurtas 1566m. Joanitų ordino magistro Jean Parisot de la Valette.  Valeta sparčiai augo  britų valdymo metu. Miestas patyrė nuostolių II pasaulinio karo metu dėl oro atakų. Skaudžiausias −  XIXa. Karališkųjų operos rūmų praradimas. Valetta pavadinta miestą įkūrusio Šv. Jono ordino magistro Jean Parisot de la Valette garbei. Gražiausi lankomi objektai:  Šv. Jono katedra, Magistro rūmai, Aukštutiniai Barrakka sodai, Dievo Motinos bažnyčia − pirmasis užbaigtas Valettos pastatas.  Daug kitų bažnyčių, tarp kurių verta aplankyti šv. Jono katedrą ir  Šv. Povilo laivo žuvimo parapijos bažnyčią.  Šv. Jono Ko-Katedra Valettoje. Čia Šv. Jono Riteriai turėjo savo vienuolyno bažnyčią, kuri  primena fortą, nes Valettos miestas statėsi kaip Riterių gynybinis fortas kartu su šiuo vienuolynu. Tačiau užėjus į vidų nustebiną baroko interjeras ir puošyba.  Grindyse randame 375 marmurines antkapių plokštes, skirtas čia palaidotiems riteriams ir magistrams.  Bažnyčioje yra devynios koplyčios, o iš bažnyčios istorijos galima pažinti šv. Jono riterių ordiną, kuris jungė skirtingų Europos šalių riterius: italus, ispanus, prancūzus, portugalus. Katedros Oratorijoje kabo Caravaggio žymusis paveikslas „Jono Krikštytojo nukirsdinimas“ ir dar daugiau jo darbų. Šis dailininkas turbūt buvo ištremtas į Maltą apie 1606m. ir  tapė paveikslus  Ordino Oratorijai (įėjimo bilieto kaina ~10 Eur) Šv. Pauliaus laivo sudužimo bažnyčia randasi visai netoli jūros kranto, pastatyta  1609m. Didysis Magistras  Lascaris sumokėjo už šios bažnyčios statybą. Barokinis fasadas ir interjeras buvo baigtas tik 1885m. Bažnyčia turi varpinę su septyniais varpais. Bažnyčioje įspūdingos skulptūros, darytos Maltos skulptoriaus  Antonio Busuttil.   Vargonai čia iš XVII a. – tai vieni seniausių vargonų Maltoje. Įspūdingos paminklinės marmuro plokštės su mozaikomis. Bažnyčioje yra aštuonios koplyčios, kurios išpuoštos sidabru ir gražiomis žvakidėmis.  Taigi šios bažnyčios turtingumas pranoksta visas kitas Maltos bažnyčias. Puikios miesto aikštės, parkai. Lankysime Valettos sodus. Laisvas laikas pasivaikščiojimui po Valetą. Pasirinktinai galima aplankyti Nacionalinį muziejų, kitas Valettos bažnyčias, įsigyti suvenyrų. Pasidalinimas ir pokalbis aktualiais tikėjimo klausimais. Vakarienė ir nakvynė rekolekcijų namuose.

    malta

4 Diena: Pusryčiai. Šv. Mišios. Išvykstame į Gozo salą. (Kelto bilietai ~5 Eur į abi puses). Gozo sala - antroji pagal dydį Maltos archipelago sala. Drauge su kitomis septyniomis salomis sudaro  Maltos Respubliką. Nominali Gozo sostinė – Viktorijos miestas. Mažiau, negu Maltos sala urbanizuota. Gozas turi pravardę − Trijų kalvų sala. Tarp Maltos ir Gozo reguliariai kursuoja keltai. Visos dienos   ekskursija po visą salą, aplankant Ta-Pinu bažnyčią, ypatingai piligrimų lankomą vietą, garsėjančią stebuklingais išgijimais. Ta‘ Pinu Šventovė  Gharbe (Gozo sala).  Šios Šventovės pradžia nėra tiksliai žinoma, bet kai vyskupas Domenico savo kurijos įrašuose aprašė savo apsilankymą Ta‘ Pinu XVII a., tuo metu jau stovėjo ten koplyčia. XVI a. žemė priklausė kilmingai šeimai. Tačiau koplyčia buvo taip apleista, kad buvo nuspręsta ją nugriauti ir prijungti parapiją prie Gozo katedros. Tik pradėjus griauti koplyčią, darbininkui lūžo ranka. Taip koplyčia buvo palikta. Nuosavybė perėjo kitai šeimai „Ta Pinu“ (Iš Filipo giminės).  Taip pat užsakė Dievo Motinos paveikslą pagrindiniam altoriui, kurį nutapė 1619m.  Amadeo Perugino . Ši Dievo Motinos koplyčia gal būtų likusi viena iš daugelio Maltoje, jei  ne įvykiai prasidėję 1883m. birželio 22d. vienai 40 metų kaimo moteriai, vardu Karmela Grima. Eidama iš laukų pro šalį koplyčios, ji išgirdo balsą, kviečiantį: “Ateik, ateik.” Karmela užėjo į koplyčią ir pradėjo kalbėti savo įprastas maldas. Tuomet Dievo Motina paprašė jos kalbėti tris “Sveika Marija” kaip atminimą trijų dienų, kurias ji praleido palaidota kape. Grįžusi namo Karmela stipriai apsirgo ir tik po metų galėjo palikti iš patalo.  Po keleto metų, moteris prasidalino šia paslaptimi su savo draugu   Francesco Portelli. Jis taip pat prisipažino girdėjęs moters balsą iš koplyčios, kuri prašė melstis už Kristaus žaizdas, patirtas ant kryžiaus. Netrukus po šių apsireiškimų, Francesco mama stebuklingai pagijo per  Dievo Motinos užtarimą. Ši nedidelė koplytėlė tapo piligrimų lankoma vieta ne tik iš Gozo salos, bet ir iš toliau… Gausėjant piligrimams buvo pastatyta koplyčios vietoje Šventovė- romaninio stiliaus bazilika 1920 m. Popiežius Pijus XI 1935m. paskelbė šventovę Bazilika, o stebuklingas Dievo Motinos paveikslas buvo vainikuotas karūna. Šv. Mišios. Toliau lankome Gozo salos sostinę Viktoriją ir joje esančią Šv. Jurgio baziliką. Vakare grįžtame į Maltos salą. Pasidalinimas ir pokalbis aktualiais tikėjimo klausimais.  Vakarienė ir nakvynė rekolekcijų namuose.

 malta    malta  

5 Diena:  Pusryčiai. Šv. Mišios. Ekskursija į Mostą ir Meliehą. Mosta parapijos bažnyčia (Rotonda) buvo pastatyta 1827-1865m. Mostos gyventojai, kurių tuo metu buvo apie tris tūkstančius, turėjo nedidelę bažnyčią, bet nusprendė savo lėšomis ją perstatyti į didesnę Rotondą. Unikalus yra šios bažnyčios kupolas. Tai trečias pagal dydį be atramų esantis kupolas Europoje po Vatikano ir Stambulo (Sofijos) bazilikų. Bažnyčia yra skirta Dievo Motinos Dangum Ėmimo garbei ir didžiausia šio miestelio šventė yra rugpjūčio 15d. Bažnyčia dar vadinama Rotonda del apvalios jos formos. Visos freskos bažnyčioje yra pieštos Maltos menininkų. Bažnyčioje paprastai yra per  tūkstantis sėdimų vietų, o stovint gali talpinti iki dešimt tūkstančių žmonių.  Bažnyčia patyrė stebuklą, užtariant Dievo Motinai, II pasaulinio karo metu, kai ant jos buvo numesta bomba, įkritusi per kupolą nukrito and grindų, nesprogo. Šios bombos kopiją galima pamatyti zakristijoje ir sužinoti visą istoriją, o tikroji bomba buvo įmesta į jūrą ir susprogdinta. Vyksime į Meliehos bažnyčią, kurioje pasak legendos Šv. Mergelės Marijos freska yra nutapyta paties Šv. Luko, kartu su Apaštalu Pauliumi, buvusio Maltos saloje.  Dievo Motinos Šventovė Malliehoje - tai seniausia Maltos bažnyčia skirta Dievo Motinai. Kai IX a. Arabai užpuolė salą, gyventojai, būdami krikščionys, dažnai patirdavo persekiojimų. Tačiau ši šventovė nebuvo uždaryta visą arabų valdymo laikotarpį ir dažnai būdavo vienintelė priebėga vietos krikščionims.  Dabartinė bažnyčia yra iš XVI a.  Tačiau čia gausu  senosios bažnyčios elementų. Bizantinės freskos byloja apie Pauliaus laivo sudužimą. Seniausi sienų piešiniai buvo atrasti iš XIII a.  Pagal tradicinius pasakojimus manoma, kad šioje vietoje lankėsi apaštalai Paulius ir Lukas ir čia yra likusi Luko tapyta Dievo Motinos ikona, kurią jis nutapė dar jai gyvai esant.  Tyrinėjimai parodė, kad ikona galėjo būti pertapyta pagal Luko ikonos pavyzdį apie XII a.  Zakristijoje rasite daugybę votų – padėkos ženklų Dievo Motinai iš tikinčiųjų, sulaukus jos malonių.  Lankydamasis Maltoje 1990 m. popiežius Jonas Paulius II aplankė šią šventovę ir palaimino. Visi, kurie apsilanko šventovėje ir pasimeldžia, gauna atlaidus (žiūrėti bažnyčios nuorodose). Šv. Mišios.  Dievo Motinos Grota -  šalia bažnyčios, laiptai veda žemyn į grotą – tai natūrali uola,  kuri buvo paversta koplyčia maždaug XVII a.  Pagal tradiciją pasakojama kad būtent čia lankėsi šv. Paulius ir šv. Lukas. Dabar grotos gale stovi Dievo Motinos skulptūra, o šalia yra šaltinis, kurio vandeniu atsigaivina piligrimai ir kasdien čia užsuka pas Dievo Motiną. Ši vieta taip  pat garsi atsivertimais bei išgijimais.  Laisvas laikas, galima ilsėtis prie jūros. Pasidalinimas ir pokalbis aktualiais tikėjimo klausimais.  Vakarienė ir nakvynė rekolekcijų namuose.

malta     malta     

6 Diena: Pusryčiai. Šv. Mišios. Apžvalginė ekskursija  į Dingli – Blue Grotto, čia galima paplaukioti laiveliais. Pagal pageidavimą galima aplankyti archeologinį muziejų po atviru dangumi su senosiomis šventyklomis Temples.  Džiaugsimės Maltos kraštovaizdžiu. Pagal galimybes aplankome dar vieną  Girgenti Mergelės Marijos apsireiškimo vieta.  Istorija yra tokia: Guza Misfud gimė valstiečių Izidoro ir Nokolinos šeimoje Maltoje, Siggiewi kaimelyje 1923m. Šeima buvo tikinti, dar vaikystėje kartu melsdavosi rožinį, lankė bažnyčią, tačiau reikėjo sunkiai dirbti laukuose, kad turėtų maisto. Dar vienuolikos būdama Guza sunkiai susirgo ir tris mėnesius kovojo su mirtimi. Pagijusi ji turėjo vėl sveikatos negalavimų, bet niekada neatsisakydavo padėti tėvams fermoje. Ji nuolat lankė ligonius ir vargstančius bei dalinosi savo duonos kąsniu, slaugė savo mamą iki mirties ir padėjo broliams Girgenti laukuose. Dirbdama ji nuolat meldėsi už netikinčius ir nusidėjėlius. Guza jautė artimą ryšį su Dievo Motina jau nuo mažų dienų. Galiausiai ji išgirdo jos balsą ir pamatė ją švytinčią Girgenti laukuose 1950m. rugsejo 8d.  Tuomet Dievo Motina paprašė Guzą ją nupiešti. Moteris sakėsi esanti neįgudusi piešimui, bet su pačios Mergelės Marijos pagalba atsirado nedidelis jos atvaizdas, panašus į maltietę moterį, jos maldaknygėje. Dievo Motina sakė Guzai: „ Aš esu Dievui pašvęstoji jau nuo vaikystės“. Taigi Girgenti apylinkėse gimė „Pašvęstosios Dievo Motinos“ atvaizdas ir taip atsirado Maltoje dar viena piligrimystės vieta, kur buvo pastatyta Mergelės Marijos skulptūra pagal Guzos pieštą paveikslą.  1996m spalio 28d. Guza iškeliavo į amžinybę iš anksto pasiruošusi ir laukdama, kada Viešpats pakvies.  Guza paliko daug gražių maldų: Kryžiaus kelio apmąstymus, Pasišventimo Dievo Motinai, Užtarimo maldą ir kt. Po pietų laisvas laikas, galima ilsėtis prie jūros. Pasidalinimas ir pokalbis aktualiais tikėjimo klausimais. Vakarienė ir nakvynė rekolekcijų namuose.

     malta       malta

7 Diena:  Pusryčiai. Šv. Mišios. Laisva diena. Galima ilsėtis prie jūros arba nuvykti į Maltos amatų kaimelį, įsigyti suvenyrų. Siūlome  ekskursiją laivu į Šv. Apaštalo Pauliaus salą (už papildomą mokestį apie 14 Eur).  Šv. Mišios.  Vakare pasidalinimas ir pokalbis aktualiais tikėjimo klausimais. Poilsis prie jūros arba ekskursijos pasirinktinai. Nakvynė.

8 Diena: Pusryčiai.  Išvykimas į oro ouostą, skrydis į Vilnių.

Kelionės kaina: 720 Eur + skrydis nuo 200 Eur (grupėms nuo 15 žmonių);

Į kelionės kainą įskaičiuota:

Skrydis: Vilnius - Malta - Vilnius;
7 nakvynes su pusryčiais ir vakarienėmis rekolekcijų namuose;
Transporto paslaugos Maltoje pagal programą;
Gido paslaugos; Dvasinio vadovo paslaugos;
Ekskursija į Gozo salą.

Į kelionės kainą neįskaičiuota:

Jūsų pasirinkto bagažo mokesčiai. Kelionės draudimas. Bilietai į mokamus objektus ~40Eur ; Siūlomos savarankiškai aplankyti vietos ~20 Eur

Sliema, St.Julians, Paceville ( važiuoja visuomeninis transportas). Tai turistinės, komercinės vietos  su jaukių restoranėlių, picerijų gausa, pakrantės promenada;
Golden Bay pliažas ( važiuoja visuomeninis transportas su persėdimu arba grupei užsakius autobusiuką už papildomą mokestį)~ 5 Eur (asmeniui);
Tal-Qali rankdarbių kaimelis bei Mdinos stiklo fabrikas (galima užsakyti bendrą transportą nuvykimui) ~ 5 Eur (asmeniui);
Ekskursija  laivu aplink Maltos salyną ir autobusu - 15 Eur.

Pastabos: Esant mažesnei grupei nei minimalus keliautojų skaičius, kelionę gali būti vykdoma proporcingai padidinus kelionės kainą.