Bulgarijos vienuolynai

 

 

BULGARIJOS VIENUOLYNAI
Rytų krikščionybės  ir istorijos palikimas

 

 

Bulgarijos žemės – ilgos istorijos, kurios ištakos gilioje senovėje, liudininkės. Išskirtinis Bulgarijos istorijos periodas – brolių Kirilo ir Metodijaus slaviškų rašmenų sudarymas ir visos Bulgarijos krikštas.  Bulgarija tampa visų Balkanų tautų kultūros centru. Iki šių dienų daugybė vienuolynų puikiai jungia vienos senos tautos tikėjimą, istoriją ir kultūrą. Gamta šiose žemėse visada buvo be galo dosni. Bulgarija – šalis, išraižyta žemų, vidutinių ir aukštų kalnų, plokštikalnių, žemumų ir lygumų, tarpeklių, slėnių, įlankų ir pliažų. Rilos ir Pirėnų kalnai - aukščiausi kalnai Bulgarijoje ir visame Balkanų pusiasalyje (viršukalnė – Musala (2924 m). Kviečiame į nepakartojamą gamtos, dvasinių vertybių ir istorinio grožio kelionę po Bulgariją. Skaityti daugiau...

Kelionės programa:

1 DIENA  Skrydis  Vilnius – Europos miestas - Sofija. Atskrendame į Bulgarijos sostinę. Sofija – vienas seniausių Europos miestų su nuostabiu Aleksandro Nevskio soboru, didinga Šv. Sofijos cerkve, padovanojusia visam miestui Sofijos vardą ir seniausia Šv Jurgio šventykla (Xa). Ekskursiją po Bulgarijos sostinę tęsiame XIXa Batenbergo aikštėje, kur buvusiame Karališkajame dvare įsikūręs etnografijos muziejus, gražiausiu Vitošo bulvaru. Laisvu laiku galima aplankyti Nacionalinį botanikos sodą ir muziejų. Nakvynė viešbutyje Sofijoje.

bulgarija  bulgarija

2 DIENA Pusryčiai. Vykstame į Rilos vienuolyną, kuris toks senas kaip ir pati Bulgarija, siekia Xa, įkurtas pasišventusio vienuolio Ivano Rilskio. Vienuolynas pastatytas aukštai kalnuose, maždaug 1100 m. virš jūros lygio. Nuo vienuolyno atsiveria nuostabūs vaizdai į 36 aplinkines viršukalnes. Masyvaus vienuolyno komplekso keturaukštė gyvenamoji dalis susideda iš vidinio kiemo fasadų ir 800 įvairios paskirties patalpų, apjuostas milžiniškomis, 24 m aukščio akmeninėmis sienomis. Vienuolyno muziejuje yra ikonų, rankraščių su miniatiūromis, taikomosios dailės kūrinių, bibliotekoje saugojama apie 16 000 tomų vertingų senų knygų. Cerkvė ypač vertinama dėl savo ikonostazo ir nuostabaus ažūrinės drožybos paauksuoto altoriaus. Nakvynė Rilos vienuolyne. 

bulgarija  bulgarija

3 DIENA  Pusryčiai (savarankiškai). Išvykstame į Melniką. Melnikas – Pirino kalnų pietvakariuose įsikūręs gražiausias Bulgarijos miestas, žymus savo vyno rūsiais, “piramidėmis” , Šv. Nikolajaus cerkve. Po trumpos Melniko apžvalgos išvykstame į Rozheno vienuolyną.  Tai viena gražiausių vietų visoje Bulgarijoje prie garsaus Melniko vyndarių miestelio. Rozheno vienuolynas yra veikiantis ir gerai prižiūrimas. Vienuolynas garsus gerai išsilaikiusiomis XVI-XVIII a. freskomis, piešiniais ant stiklo ir unikalia medžio drožyba. Kaip ir kai kurie kiti Bulgarijos vienuolynai, Rozheno vienuolynas turi savo stebuklingą Dievo motinos ikoną, kuri saugoma Šv. Kozmos ir Damjano koplyčioje. Vakare grįžtame į Melniką. Siūlome bulgariškų vynų degustaciją. Nakvynė viešbutyje Melnike.

bulgarija  bulgarija

4 DIENA Pusryčiai. Keliaujame į Plovdivą – pirmąją išsilaisvinusios Bulgarijos sostinę, turinčią daugiau nei 24 amžius savo istorijos. Senasis Plovdivas prilygsta Romai, Atėnams ir Konstantinopoliui. Tai buvo Filipo II Makedoniečio pasididžiavimas (Filipolis), vėliau Bizantijos centras, Kryžiuočių svajonė, gražiausias Otomano imperijos miestas. Čia išlikęs archeologinis IIa amfiteatro monumentas etnografinis muziejus ir daugelis namų yra tiesiog muziejai, įspūdinga šv. Konstantino ir šv. Elenos bažnyčia, o Strumna gatve eidami pasigrožėsime menininkų dirbiniais. Toliau lankome Bulgarijos vienuolynus. Už 5km nuo Plovdivo prie Asenitsos upės įsikūręs 2-as pagal dydį ir svarbą (po Rilos) Bachkovo vienuolynas. Čia persipynė bizantiškoji, gruziniškoji ir bulgariškoji kultūros. Vienuolyną pastatė gruzinas Grigorijus Bakurianis dar 1083 metais. Iš pradžių tai buvo gruzinų vienuolių religinis centras. Vienuolyno cerkvė garsi savo freskomis, bet labiausiai traukia lankytojus Dievo motinos ikona, kuri, manoma, yra stebuklinga. Ją 1311 m. vienuolynui padovanojo gruzinai Atanasijus ir Okropiras. Be pagrindinės cerkvės, vienuolyne yra dar dvi mažesnės – Šv. Archangelo (XIII-XIV a.) ir Šv. Mykolo (XIX a.). Gaila, bet iki mūsų dienų išliko nepaliesta tik dviaukštė kripta. Kriptoje galima pamatyti senovines freskas, kurios yra tarp vertingiausių XI-XII a. stačiatikių meno kūrinių. Nepaisant nepalankių sąlygų, Bachkovo vienuolynas sugebėjo išlaikyti savo autoritetą ir reikšmę. Čia yra daugybė parduotuvėlių, kioskelių, prekybinių suolų, užeigų, kurie išsidriekė palei alėją, einančią iki pat vienuolyno. O parduodama viskas, kas auga ar pagaminama Rodopuose: retos vaistažolės, naminės uogienės ar laukiniai vaisiai, medus, ožkų ir buivolų rūgpienis ar brinza, rodopiškos vilnonės antklodės (kurios vadinasi “kitenik”) ir dar daug įdomaus. Nakvynė Bachkovo vienuolyne.

bulgarija   bulgarija    

5 DIENA Pusryčiai (savarankiškai). Keliaujame link Juodosios jūros per Rožių slėnį Kazanlak regione. Čia auga ne tik rožės, bet ir levandos pipirmėtės gaminami aliejai. Sustojimas rožių distiliacijos dirbtuvėse, kur gausu tradicinių suvenyrų, galima paragauti net rožių medaus. Lankome Šipkos memorialinę bažnyčią. Keliaujame toliau į Burgaso regioną. Aplankome dar vieną miestą – muziejų – Burgasą. Tai Nessebaro istorinis miestas. Kažkada šiame mieste buvo net 140 bažnyčių. Kai kurios yra išsaugotos iki mūsų dienų. Atvykstame į Varną. Varna – Bulgarijos vasaros sostinė, buvęs Romėnų miestas paliko savo pėdsakus Chan Krumo gatvėje. Čia puikus jūrų muziejus, delfinariumas. Poilsis prie Juodosios jūros. Nakvynė viešbutyje Varnoje.

bulgarija   bulgarija

6 DIENA Pusryčiai.  Ryte lankome šalia Varnos esantį Aladzha vienuolyną. Šis vienuolynas yra unikalus, nes įsikūręs uolose XI-XII a. Ankstyvojo Bizantinio laikotarpio metu čia jau buvo atsiskyrėlių uolos. Vėliau, populiarėjant religiniam judėjimui, kuris ieškojo tylos ir atskirties nuo pasaulio, susiformavo ištisas uolų vienuolynas ir gyvavo iki pat Turkų valdymo pradžios. Šiandien čia galima rasti unikalių spalvingų vienuolių freskų vienuolyno sienose iš XIII-XIV a. Vakare laisvas laikas prie Varnoje jūros.  Nakvynė viešbutyje.

bulgarija    bulgarija 

7 DIENA  Pusryčiai. Keliaujame į Šumeną. Pakeliui aplankome unikalų Madaros - miesto, kuris didžiuojasi 430 metrų aukščio uoloje žmogaus rankomis iškaltu milžinišku raiteliu su šunimi. 801 m. datuojamas meno kūrinys, saugomas UNESCO, taip ir vadinasi: "Madaros raitelis". Šumenas – tai miestas tvirtovė (XII-XIVa), įdomus istorijos muziejus, alaus darykla žmiausia Bugarijos  me­­četė Tombul (1774m). Toliau Ivanovo vienuolynas (XI-XIVa) arčiausiai dangaus uolose įsikūręs vienuolynas byloja apie viduramžių Bulgarijos sakralinį meną ir jo dvasią. Atvykstame į Veliko Tarnovo miestą. Veliko Tarnovas – senoji Bulgarijos sostinė XII-XIVa) kur karaliavo net 22 carai. Miestas įsikūręs ant 3 kalvų. Tzareveto kalvoj įspūdinga tvirtovė, buvę karališkieji rūmai, ptriarcho bažnyčia. Sveta Gora – buvęs Bulgarijos religinis ir kultūrinis centras, kurio meno mokykla paliko mums “Manaso kronikas”, “Karaliaus Ivano Aleksandro 4 evangelijas” ir turėjo didelės įtakos visoje pierytčių Europoje. Spalvingi miesto pastatai tspindi nacionalinį Bulgarijos architektūros stilių, Šv. Petro ir Šv. Povilo vienuolynas, miesto cerkvės, misionierių Kirilo ir Metodijaus universitetas, puikūs muziejai ir galerijos. Keliaujant per Balkanų kalnus nepamirštamos akimirkos po Didžiųjų trakiečių carų valdas.  Nakvynė  viešbutyje V. Tarnovo arba Arbanassi. 

bulgarija        bulgarija

8 DIENA   Pusryčiai. Tęsiame ekskursiją po Veliko Tarnovą. Miesto apylinkėse aplankome etnografinį muziejų po atviru dangumi - Arbanassi. Atvykstame į dar vieną netoli esantį Dryanovo šv.  Archangelo Mykolo vienuolyną (XII-XIIIa), kuris menamas kartu su Bulgarijos išsivadavimo istorija. Vienuolynas atstatytas XVIIa. Čia gausu vertingų senųjų ikonų, istorinių ir archeologinių radinių. Atvykstame į Troją. Nakvynė Trojos vienuolyne.

bulgarija    bulgarija

9 DIENA   Pusryčiai (savarankiškai). Trojos vienuolynas, įkurtas 1600m. Šis miestas ir vienuolynas priklauso Bulgarijos atgimimo laikotarpiui. Šį laikotarpį byloja bažnyčia savo nepaprastais mediniais raižiniais išlikę čia dar XVII a “Trojos pamokslai” (inkunabulai), vienuolyno spaudiniai grafikos darbai, paveikslai. Pagal galimybes lankome dar vieną vienuolyną šalia Sofijos. Tai Bulgarijos dvasinis centras -Čerepiškų vienuolynas “Uspenie Bogorodično” , kuris siekia 1371-1393 metus. Žymus bulgarų rašytojas ir keliautojas Alekas Konstantinovas šį vienuolyną aplankė 1897 m. ir vėliau išleido populiarią knygą “Bulgarijos Šveicarija”. Didelį įspūdį palieka daugybė labai gražių pastatų, iš kurių išsiskiria Šv. Georgijaus cerkvė (1612 m). Vienuolyno cerkvė turi vertingą ikonostasą su gražia medžio drožyba. Vakare atvykstame į Sofiją. Nakvynė  viešbutyje Sofijoje.

10 DIENA Pusryčiai. Skrydis Varna –Europos miestas - Vilnius.

Kelionės kaina: 890 Eur + skrydis nuo 200 Eur  (grupėms nuo 15-25 žm);

Kelionės kaina: 820 Eur + skrydis nuo 200 Eur ( grupėms nuo 25-35 žm).

Į kelionės kainą įskaičiuota:

Lėktuvo bilietai,
Kelionė po Bulgariją patogiu mikro autobusu,
9 nakvynes vienuolynuose  ir  viešbučiuose su pusryčiais,
Grupės vadovo ir vietinio gido paslaugos,
Ekskursinė programa.

Į kelionės kainą neįskaičiuota:

  • Kitas maitinimas;
  • arbatpinigiai;
  • asmeninės išlaidos, suvenyrai. Kelionės draudimas.

Pastabos: Objektų lankymo tvarka gali keistis. Kelionės kaina gali nežymiai keistis dėl valiutos svyravimų, kaina paskaičiuota, kai 1 Eur= 1.12 USD. Esant mažesnei grupei nei minimalus keliautojų skaičius, kelionę gali būti vykdoma proporcingai padidinus kelionės kainą.