Gruzija

Gruzija

Sakartvelo (Gruzijos) vienuolynai.

 Šv. Ninos istorija.

Pažintinė – piligriminė kelionė  

 

Sakartvelo - taip vadina savo kraštą gruzinai - t.y. kartvelai, o Gruzija - šis pavadinimas atėjo iš viduramžių, kai čia užklydę kryžininkai, keliaujantys į šv. Žemę, pamatė kaip šio krašto gyventojai gerbia šv. Jurgį (George), pavadino juos  "Gurj". Sakartvelo arba Gruzijos istorija. Skaityti daugiau...

"Chačapuriu kvepianti šalis". Straipsnis apie Gruzijos legendas ir unikalias šalies kulinarijos tradicijas. Chačapurio receptai. Skaityti daugiau...

Nuotraukų galerija

Kelionės programa:

1 Diena. Skrydis: Vilnius – Kutaisis.   Atvykstame į  Tbilisį. Apsigyvename viešbutyje. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje Tbilisyje.

gruzija   gruzija

2 Diena.  Tbilisis.  

Po pusryčių keliaujame po Tbilisį. Tai Gruzijos sostinė, ekonominis, kultūrinį šalies centras miestas prie Mktvari upės, įkurtas Iberijos valdovo Vachtango Gorgasalio Va. Pažintinė ekskursija po Tbilisį pėsčiomis: Rustaveli alėja, senamiestis, Šv. Trejybės cerkvė (Sameba) – pagrindinė Gruzijos pravoslavų katedra ant Šv.Elijo kalno, Metechi cerkvė, kurioje palaidota pirmoji Gruzijos kankinė karalienė IV a. Narikalos tvirtovė ant kalno nuo kurio atsiveria puiki miesto panorama. Pagal galimybes aplankome kitas bažnyčias: Sioni katedra, Ančischati šventovė, Mergelės Marijos gimimo bazilika, kurioje saugoma stebuklais garsėjanti ikona, etnografinis muziejus. Vakare siūlome pasilepinti sieros vandens pirtyse (1 val.~ 25-50 USD).  Nakvynė viešbutyje Tbilisyje.

3 Diena. Mtscheta-Ananuri – Stepansmida.

gruzija      

Po pusryčių keliaujame į Mtschetą (UNESCO). Tai senoji Gruzijos sostinė, krikščionybės lopšys, menantis šv. Ninos apaštalavimo laikus. Vienas pirmųjų mieste Džvari – Švento kryžiaus vienuolynas, pastatytas ant stačios uolos toje vietoje, kur šv. Nina VI a.pastatė didelį medinį kryžių. Nuo kalno atsiveria puikus vaizdas į Kuros ir Aragvi upių santaką. Užpuolus priešams vienuolynas tapdavo gynybiniu bastionu. Mtscheto centre – senoji Svetichcoveli. Tradicija sako, kad bažnyčią Šv.Ninos patariamas, pastatė į krikščionybę atsivertęs karalius Miriano. Statant septynias kolonas, šešias pastatė lengvai,o septintosios niekaip nepavyko pastatyti. Su šv.Ninos pagalba įvykęs Dievo stebuklas - virš šventovės pasirodęs šviesos stulpas, o kolona stebuklingai stojusi į savo vietą. Išvertus šventovės pavadinimas reiškia „Gyvybę teikiantis stulpas“. Dabartinėje katedroje (XIa) pavadintoje Dvylikos Apaštalų vardu saugoma Kristaus apsiausto dalelė. Galbūt dėl to Mtschetas dažnai vadinamas Antrąja Jeruzale. Nedidelė Samtavro katedra pastatyta toje vietoje, kur kelis metus nuo persekiojimų slapstėsi šv. Nina. Pasakojama, kad ten augančios gervuogės yra stebuklingos. Be daugybės relikvijų katedroje palaidoti ir šventieji Mirianas, Nana ir kt. Tai viena iš svarbiausių ir vaizdingiausių gruzinų piligrimystės vietų. Pietums tradicinių patiekalų restorane siūlome paragauti pupelių (lobio) troškintų moliniuose indeliuose ir tradicinių kukurūzinių paplotėlių (mčadų). Pagal galimybes aplankome Šio Mgvimsk vienuolyną įsikūrusį šiauriniame Kuros upės krante. Tradicija liudija, kad vienas iš trylikos Asirijos tėvų, vienuolis Šio atvykęs evangelizuoti Gruzijos VI a čia įkūrė pirmąją vienuolių bendruomenę. Gruzinų karo keliu keliaudami per pagrindinį Kaukazo kalnagūbrį link Stepandsminos sustosime prie Ananuri tvirtovės (XVII a.) prie Žinvalio užtvankos. Keliaujame aukštyn į kalnus. Kazbegio regiono gyventojai – etniniai gruzinai, kurie nuo seno saugojo ir tvirtino šiaurinius Gruzijos kelius vedančius į Rusiją statydami tvirtoves ir bokštus. Atvykstame į Stepandsmindą, arba Kazbegį, miestelį vaizdingame Tereko slėnyje sovietmečiu vadintą garsaus gruzinų poeto ir rašytojo Aleksandro Kazbegi vardu dabar vadinamas šalia kaimelio esantis ugnikalnis Kazbegi (5047 m.), trečia pagal aukštį viršukalnė Kaukazo kalnuose. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje kalnuose.

gruzija   gruzija

4 Diena. Kazbegi - Gergeti – Darijali - Gveleti .

Papusryčiavę nuo centrinės miesto aikštės kalno šlaitu pasivaikščiodami pakilsime iki 2170 m. aukštyje esančios Šventosios Trejybės Gergeti bažnyčios, kurioje, persams užėmus Tbilisį, buvo saugomas šv. Ninos kryžius. Ši diena skirta poilsiui kalnuose. Nuostabi gamta, tyras oras, kriokliai ir vaizdingos panoramos. Keliaujame įspūdingais kalnų slėniais. Darijali vienuolynas prie pat Rusijos sienos. Esant palankioms oro sąlygoms, siūlome lengvą žygį pėsčiomis  į  netoliese esantį Gveleti krioklį.  Vakarienė ir nakvynė viešbutyje kalnuose.

5 Diena. Ikalto akademija - Alaverdis -Gremis - Nekresis.

gruzija     

Po pusryčių lankome Ikalto akademiją ir vienuolyną, kur palaidoti šventieji tėvai Zenonas ir Arsenas. Lankome Alaverdi katedrą, įkurtą Tėvo Juozapo Alaverdiečio ir palaidoto šventoriuje. Po pietų keliaujame į Gremi, viduramžiais buvusią Kachetijos sostinę. Lankome šv. Archangelo bažnyčią.  Toliau kelias vingiuoja palei Alazani upę.  Vakarienė.  Nakvynė viešbutyje Kachetijoje.

gruzija   gruzija  

6 Diena. Signagi. David Garedži. Tbilisi.  

Po pusryčių aplankome  Nekresi – vieną iš archaiškiausių IV a. Gruzijos bažnyčių – vyskupo katedrą, prie kurios prisiglaudęs vienuolynas, įkurtas VI a. Tėvo Abiboso iš Asirijos. Pažintis su Kachetijos vynadaryste. Vynų degustacija vienoje iš Kachetijos vyno daryklų. Alazani slėniu važiuojame link Signagi. Neseniai restauruotas Signagis – nedidelis Kachetijos regiono miestelis, kuriame gyvena apie du tūkstančius gyventojų, o miestelis garsėja geru vynu, kilimais ir šašlykais Mcvadi. Pakeliui aplankome šv. Ninos vienuolyno kompleksą Bodbėje. Šiame komplekse Šv. Jurgio sobore palaidota šv. Nina Kapadokietė, didžioji Gruzijos apaštalė. Tai piligrimų gausiai lankoma vieta. Šv. Ninos šaltinis laikomas stebuklingu.  

Toliau keliaujame į pietinę Gruzijos dalį, netoli Azerbaidžano sienos. Gamtovaizdis čia daugiau primena stepes, o toliau ir dykumą. Aplankome įspūdingą VI amžiaus David Garedži lavrą. Vidury dykumos, uolų masyve įkurtą vienuolyną sudaro šimtai cerkvių, šventyklų, vienuolių celių ir koplyčių. Vienuolyne palaidotas jo įkūrėjas – VI a. gyvenęs Tėvas Davidas ir jo mokiniai. Davido Lavra – vienas iš pirmųjų vienuolynų įkurtų kartu su pirmaisiais mokiniais Dodo ir Lukjanu. Šiuo metu restauruojama dalis vienuolyno komplekso, esanti Gruzijos pusėje, tačiau likusi dalis - kitoje kalno pusėje, kur randasi pasienio zona su Azerbaidžanu, yra nepaliesta. Esant galimybei, siūlome apeiti kalną pėsčiomis ir pasižiūrėti dar išlikusias senąsias freskas kalno olose. Grįžtame į Tbilisį.   Vakarienė ir nakvynė viešbutyje Tbilisyje.

7 Diena.  Tbilisi - Kutaisi.

 Pusryčiai. Laisvas laikas Tbilisyje. Po pietų keliaujame iki Kutaisio. Aplankome šalia esantį Gelati vienuolyną. Taip pat Kutaisyje aplankome Bagrati katedrą. Laisvas laikas. Vakarienė ir nakvynė Kutaisyje.

8 Diena.  Pusryčiai. Skrydis: Kutaisis - Vilnius.

Kelionės kaina: 850 Eur + skrydis nuo 300 Eur

Į kelionės kainą įskaičiuota:
• Lėktuvo bilietai.
• Transporto paslaugos Gruzijoje pagal programą.
• 7 nakvynės viešbučiuose su maitinimu (gruzinų virtuvė)- pusryčiai ir vakarienės, vynų degustacija.
• Kelionės vadovas iš Lietuvos.
• Vietinių gidų paslaugos
• Įėjimo bilietai į mokamus objektus pagal programą; 

Į kelionės kainą neįskaičiuota:
Asmeninės išlaidos, arbatpinigiai, pietūs, gėrimai maitinimo metu. Jūsų pasirinkto bagažo mokesčiai, kelionės draudimas.

Pastabos: Lankomų objektų tvarka gali keistis dėl nenumatytų oro sąlygų. Kelionei reikalingas pasas, kurio galiojimas būtų ne mažiau kaip 6 mėn. nuo kelionės pabaigos. Kelionės kaina gali nežymiai keistis dėl valiutos (USD) svyravimo, kaina paskaičiuota, kai 1 Eur= 1,1 USD. Esant mažesnei grupei nei minimalus keliautojų skaičius, kelionę gali būti vykdoma proporcingai padidinus kelionės kainą.