Etiopija

ETIOPIJA

Sabos karalienės šalyje.

Pažintinė-  piligriminė kelionė.

 

Etiopija – tai antra šalis pagal gyventojų skaičių Afrikoje (88 mln.), išsaugojusi vieną seniausių civilizacijų Afrikos žemyne ir pasaulyje. Šalyje archeologai aptiko seniausius žmonijos pėdsakus, tad Etiopija svarbi žmogaus evoliucijos istorijai. Etiopija yra antra šalis pagal senumą po Armėnijos, oficialiai krikščionybę paskelbusi valstybine religija IV amžiuje. Romos imperija ir Etiopija krikščioniškomis tapo beveik vienu metu. Žinios apie krikščionybę Etiopijoje sklido įvairiai, tam turėjo įtakos Egipto koptų bažnyčia, per Etiopiją einantys prekybiniai keliai, kuriais buvo gabenamos prekės iš Sirijos ir Palestinos. Tačiau Etiopijos religinė bendruomenė ilgą laiką (galima sakyti apie 1 500 metų) vystėsi tartum uždara bendruomenė: su kitomis krikščioniškomis valstybėmis Etiopijos ryšiai buvo menki, todėl šioje šalyje susiformavo labai savita ir įdomi krikščionybė, kuri dabar vadinama Etiopijos ortodoksinė tevahedo bažnyčia.
Tiesa, šiandien Etiopija yra pasaulietinė šalis ir valstybinės religijos nebeturi, tačiau Etiopijos krikščionių bendruomenė itin unikali. Nepaisant savitos krikščionybės sampratos, Etiopija šiais laikais laikoma viena tvirčiausių krikščionybės tvirtovių pasaulyje. 61,6 % šalies gyventojų yra krikščionys (51 % Etiopijos ortodoksai, 10,6 % protestantai, katalikai ir kt.), 32,8 % yra musulmonai, o 5,6 % praktikuoja tradicinius tikėjimus
Etiopija vienintelė visoje Afrikoje nebuvo kolonizuota europiečių. Tiesa, 1935–1941 m. ją buvo okupavęs Musolinis, bet toks trumpas okupacijos laikas nelaikomas kolonizacija. Italai bandė užkariauti ir kolonizuoti Etiopiją gerokai anksčiau, tačiau 1896 metais Etiopijos armija, vadovaujama Meneliko II, nugalėjo italus Advos mūšyje.
Dabartinėje Etiopijoje gyvena daugybė skirtingų tautų, kurių išsivystymo lygis ir gyvenimo sąlygos kiekviename regione yra gana skirtingos. Oficialioji kultūra siejama su habešų tautomis, ypač amharais, kurie nuo seno išpažįsta Etiopijos krikščionybę. Jos įtakoje susiformavo savita kalendoriaus sistema, kildinama iš koptų kalendoriaus. Švenčiamos krikščioniškos šventės. Daug habeša vardų yra kilę iš biblinių personažų. Krikščionybė labai stipriai paveikė ir Etiopijos meną. Čia susiformavo ypatingas krikščioniškų bažnyčių stilius, pasireiškęs Lalibelos bažnyčiose ir kituose architektūriniuose šedevruose. Nuo seno buvo tapomos ryškios krikščioniškos ikonos, kuriose vaizduojami biblijiniai siužetai.
Etiopija - labai sena ir turtinga pasaulio civilizacija,  turinti daug išskirtinių bruožų, kurie ją išskiria iš kitų Afrikos ir pasaulio valstybių, o jos gyventojai laikomi vieni iš religingiausių pasaulyje.

Keliones programa:

1 -2 Diena.  Atvykimas į Addis Ababa

Skrydis Vilnius/Ryga -Europos miestas – Addis Ababa.
Atvykus į Addis Ababa oro uostą pervežimas į viešbutį. Vietine Amaric kalba miesto pavadinimas reiškia „Naujoji gėlė“. Miestas yra plynaukštėse, maždaug 2440 m virš jūros lygio, apsuptas nedidelių Entono kalvų buvo įkurtas XIX a. pabaigoje. Plačiomis alėjomis pasipuošusiomis mėlynomis palisandramedžių žiedų kekėmis svečius pasitinkantis miestas garsėja ne tik muziejais, bet ir didžiausiu Afrikos žemyne turgumi, vadinamu „Mercato“. 1936 m. miestą okupavo  italai  ją pavertė Italijos Rytų Afrikos sostine. Šiuolaikiniai daugiaaukščiai namai stovi greta tradicinių vieno – dviejų aukštų namelių. Dėl aukštikalnių miestas turi švelnų, malonų klimatą. Aplankome Addis Ababa miesto įžymybes: Nacionalinis muziejus (archeologija – istorija), vienas svarbiausių visoje Afrikoje. Muziejuje saugoma fosilizuoto humanoidas Lucy, etnografiniai krašto eksponatai, karališkosios meno dirbinių kolekcijos. Po pietų aplankome Šventosios Trejybės katedrą – didžiausią Etiopijos bažnyčią. Jos architektūra puikiai iliustruoja Etiopijos kolonizacijos istoriją. Katedroje palaidot imperatoriaus ir karališkosios šeimos atstovų nariai. Daug turistų dėmesio susilaukia aštuoniakampė Šv. Jurgio krikščionių koptų katedra, pastatyta 1896 m., taip pat modernioji Afrikos halė su vitražo langais, Meneliko II rūmai, muziejai (meno, archeologijos, etnologijos ir kt.). Nakvynė viešbutyje Addis Ababa.

3 Diena Addis Ababa – skrydis į Mekelį– Abreha Atsebeha – Degoum Selassie
Pusryčiai. Skrydis į Mekelį, Šiaurės Etiopijos Tigray regiono sostinę. Aukštai kalnuose (2084 m virš jūros lygio) įsikūręs miestas nuo Adis Ababa nutolęs 780 km. Lankome Mekelio miesto įžymybes: senosios Enda Gabir, Enda Yesus Mek’ele Bete Mengist  bažnyčios, Johano IV rūmai, kuriuos imperatoriaus užsakymą pastatė italų architektas Giacomo Naretti. Gerai išlikusiuose rūmuose įkurtas muziejus, kuriame galima pamatyti imperatoriaus sostą, karališkoms ceremonijoms skirtus drabužius ir kitus istorinius eksponatus. Vyksame į Geraltos masyvą, kur aplankome Abreha –we-Atsebeha vienuolyną ir uolose įsikūrusį VI a. krikščionių vienuolyną Dugusmsilasse. Nakvynė  Grealta Lodge.

4 Diena Grealta- Adigrat
Pusryčiai. Keliaujame iš Gralta iki Adigrat. Pakeliui aplankome Tigray Rock bažnyčias. Pietūs. Po pietų atvykstame į Adigrat. Vakarienė. Nakvynė Adigrat Lodge.

5  Diena Adigrat – Aksum
Pusryčiai. Vykstame iki Axum. Pakeliui sustojame Yeaha, aplankome vieną iš seniausių Etiopijoje Sabos karalienės laikų šventyklą (Va. Pr.Kr), vėliau paversta bažnyčia, kurioje buvo laikoma vienuolio Afse lobis. Pietūs. Adua – istorinis mūšiolaukas. vakarienė.  Nakvynė viešbutyje Axum (Aksume) viešbutyje.

6 Diena Aksum
Pusryčiai. Visa diena skirta Aksume.  Aksum  – miestas, turintis daugiau nei 2500m istorijos. Iki X a. miestas buvo galingos Aksumo imperijos sostinė, svarbus koptu religinis centras, Etiopijos imperatorių karūnavimo vieta. XVI a. Aksumas buvo sugriautas musulmonų. 1980 m. miestas dėl savo istorinės svarbos ir architektūros įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Lankome Aksumą (UNESCO). Legendos pasakoja, kad Aksumo mieste X a.pr.Kr gyveno Karalių knygoje minima Sabos karalienė. Ji kartu su karaliaus Saliamono sūnumi atgabeno sandoros skrynią į Aksumą ir ji saugoma šventykloje iki šiandien. Beveik tūkstantį metų iki Kristaus, Aksumas buvo vienas iš seniausių Afrikoje Aksumitų imperijos sostinė, kelių tarp Afrikos ir Azijos sankryža. Apžiūrime monolitinio granito stelas, kurios diktatoriaus Musolinio laikais buvo išvežtos į Romą ir tik 2005 m grąžintos į Afriką. Pietūs. Aplankome Šv.Mergelės Marijos Siono XVIIa. banyčią, kurios koplyčioje, kaip tikima, saugoma Sandoros Skrynia. Į koplyčią gali patekti ir prie Sandoros skrynios prisiartinti tik ją saugantis „sargas“. Jei laikas leidžia, aplankome lobyną, kuriame eksponuojamos Etiopijos karalių karūnos ir kitos brangenybės. 4 km pėsčiomis yra Sabos karalienės buvusių rūmų ir kitų archeologinių radinių parkas. Vakarienė. Nakvynė viešbutyje Aksume.

7 Diena Aksum - skrydis į Gonder
Po pusryčių vykstame į oro uostą. Skrydis į Gonder miestelį, pirmąją Etiopijos imperijos sostinę, garsėjančią pilimis statytomis XVII a. Fasilidų dinastijos laikais. Čia yra 44 bažnyčios, daugiau nei bet kuriame kitame Etiopijos mieste. Ekskursijos po miestą metu aplankome vieną iš gražiausių ir seniausių Fasilidų dinastijos pilių, karališkas pirtis, Debre Berhan Selassie bažnyčią ištapyta biblijinės tematikos freskomis. Yasu I rūmai, Bakafos ir Mantub rūmai, Dovydo muzikos rūmai. Pietūs. Vykstame į Qusquam, kur aplankome Mentuab karalienės vienuolyną. Vakare galima aplankyti Welaka – žydų kaimelį. Vakarienė. Nakvynė viešbutyje.

8 Diena Gorgora –  Bahri Dar - Tanos ežero šventyklos ir vienuolynai
Pusryčiai. Vykstame į Gorgorą, po to plaukiame iki Bahri Dar.  Pietūs. Laiveliu persikeliame į Tana ežero pusiasalį, aplankome Ura Kidane mihiret („Gailestingumo“) ortodoksų vienuolynus su XVI-XVIII a tapytomis ikonomis, Azo Mariam bažnyčią Zegue pusiasalyje. Ežere yra 37 salos ir 30-yje salų pastatytos bažnyčios ir vienuolynai.Vakarienė. Nakvynė viešbutyje Bahir Dar.

9 Diena Tisissat –Bahir Dar
Pusryčiai. Vykstame į Tisissat prie Žydrojo Nilo krioklių. Žydrasis Nilas – didžiausias, dešinysis Nilo intakas. Prasidededa Čoke kalnuose Mažojo Abajaus pavadinimu, prateka Tanos ežerą,  esantį 1800 m aukštyje virš jūros lygio. Prie Chartumo Žydrasis Nilas įteka į Baltąjį Nilą (nuo šios santakos pastarasis vadinamas tiesiog Nilu). Keliaujame apžiūrėti Žydrojo Nilo krioklių, kuriuos vietiniai vadina Tissisat (rūkstantis vanduo). Įspūdingų krioklių plotis – 100 m, iš 45 m aukščio krentantis vanduo žaižaruoja vaivorykštės spalvomis, Iki 1970 m, kol nebuvo pastatyta Asuano užtvanka, Žydrasis Nilas sąlygodavo gausius potvynius Egipte. Krioklius geriausiai galima apžiūrėti plaukiojant po Žydrąjį Nilą laiveliu. Pietūs. Pagal galimybes aplankome Woyito kaimą, kuriame dar gaminami papirusiniai laiveliai vadinami Tankawa. Grįžtame į Bahir Dar ir lankome šį miestelį.  Bahir Dar – jaukus miestelis ant Etiopijos didžiausio Tanos ežero kranto. Bezwit rūmai, miesto turgus.  Vakarienė. Nakvynė Bahir Dar.

10 Diena Bahir Dar – Lalibela
Pusryčiai. Skrydis į Lalibelą, dar vadinamą ‚Juodąja Jeruzale“. Aukštikalnėmis vinguriuojantis kelias per nedideliius kaimelius leidžia stebėti vietinių žmonių gyvenimą. Sustojame aplankyti Amharas kaimelį, susipažįstame su vietinių gyventojų buitimi ir tradicijomis. Atvykstame į Lalibelą, miestą aukštai kalnuose (2650m). Miestas garsėja monolitinėmis rusvo granito bažnyčiomis statytomis XII a. Vienuolika bažnyčių įtrauktos į UNESCO turinčių savotišką architektūrinį stilių, unikalius granitiniu skaptuotus fasadus, gerai išlikusias freskas. Visas miestas – tai lyg kokia didžiulė skulptūra giedanti Dievo šlovę. Įspūdiga Šv. Jurgio bažnyčia – kryžiaus formos, išskaptuota uoloje. Išskaptuoti tokią bažnyčią ir jos kiemą uoloje, pradedant nuo pat viršaus, net naudojant šiuolaikinę akmens pjovimo ir skaldymo techniką, būtų titaniškas ir labai ilgas darbas, o juk XIII amžiuje statybininkai turėjo tik kirstukus ir plaktukus. Dėl to Lalibelos kompleksas šiais laikais pelnytai vadinamas aštuntuoju pasaulio stebuklu. Pradedame lankyti Lalibelos bažnyčias. Čia yra 11 bažnyčių, iškaltų uolienoje. Iki XII amžiaus ši vietovė buvo vadinama Roha, o XII amžiuje buvo pervadinta Į Lalibelą – imperatoriaus, kurio įsakymu ir atsirado 11 bažnyčių, vardu. Legenda pasakoja, kad imperatorius Lalibela susapnavo sapną, kuriame jam Dievas liepė pastatyti bažnyčias ir tiksliai nurodė vietas, kur jos turi būti pastatytos, kaip atrodyti. Bažnyčios buvo iškaltos raudonose vulkaninės kilmės uolose. Kadangi jos iškaltos iš vientisos uolienos, yra priskiriamos monolitiniams statiniams. Medhame Alem bažnyčia yra laikoma didžiausia pasaulyje monolitine bažnyčia. Visas bažnyčias į visumą sujungia siauri koridoriai, galerijos ir grotai. Pietūs. Lankome Lalibelos šventoves: vienuolynus ir olose išskaptuotas XIII a. šventoves: Beta Medhane Alem, Bete Mariam, Bete Meskel. Vakarienė. Nakvynė viešbutyje.

11 Diena Lalibela
Pusryčiai. Lalibela. Tęsiame ekskursijas po įžymiąsias olų bažnyčias. Ryte ekskursija ant mulų į Asheten Mariam bažnyčią, kuri buvo pastatyta Lalibelos karaliaus anuko. Grįžtame pietums į viešbutį. Pietūs. Po pietų lankome kitą grupę Lalibelos bažnyčių, iškaltų olose: Bete Emanuel, Bete Rafael ir Gabriel, Bete Mercury ir Aba Libanos, įspūdinga graikiško kryžiaus formos Bete Giorgis. Kiek toliau yra nuo Lalibelos yra  dar viena įspūdinga bažnyčia Yimrehane Kirstos, kurią galima aplankyti. Vakarienė. Nakvyne viešbutyje Lilibeloje.

12 Diena Adis Abeba - Entoto
Pusryčiai. Vykstame į oro uostą. Skrydis į Adis Abeba. Keliaujame iki Entoto imperatoriškojo miesto. Atvykę aplankome Šv.Mergelės Marijos bažnyčią ir religiniomeno muziejų. Po pietų laisvas laikas, miesto turgus Mercato – dižiausias Rytų Afrikoje.  Nakvynė viešbutyje.

13 Diena. Pusryčiai. Vykstame į oro uostą.Skrydis Addis Ababa - Europos miestas – Vilnius/Ryga.   Atvykstame Lietuvą

Kelionės kaina: 1450 Eur + skrydis nuo 550 Eur ( grupėms nuo 20 asmenų)
Kelionės kaina: 1580 Eur + skrydis nuo 550 Eur  ( grupėms nuo 15 asmenų)

Į kelionės kainą įskaičiuota:
- visi tarptautiniai ir vietiniai skrydžiai
- 11 nakvynių viešbučiuose su pusryčiais Adis Ababa, kitur - pilnas maitinimas. 
- transporto paslaugos pagal programą
- vietinių gidų ir vertėjo bei kelionės vadovo paslaugos kelionės metu

Į kelionės kainą neįskaičiuota:
- Etiopijos viza ~120 Eur ( gaunama Lietuvoje per 10-12 darbo dienų); draudimas ~25 Eur ;
- vienviečio kambario priemoka ~ 300 USD
- arbatpinigiai vietiniams gidams ir vairuotojams;
- asmeninės išlaidos.

Pastabos: * Kelionės kaina svyruoja priklausomai nuo USD valiutos kurso ir avia bilietų kainos. Kaina paskaičiuota kai 1 Eur = 1,12 USD. Kelionei reikalingas pasas, galiojantis ne mažiau kaip 12 menesių po kelionės. Esant mažesnei grupei nei minimalus keliautojų skaičius, kelionę gali būti vykdoma proporcingai padidinus kelionės kainą.